Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Kdy, kde a jak vybírat svatební oznámení

Svatební oznámení se posílá všem příbuzným, kolegům, známým, zkrátka všem, kdo by se měli o Vaší svatbě dozvědět, ale nemusí se oslavy zúčastnit.

Obvykle se svatební oznámení rozesílá zhruba 1-2 měsíce před konáním svatby. Oznámení si můžete vybrat z širokého sortimentu katalogů, které najdete ve většině svatebních salonů. Najdete tam oznámení různých stylů a také za různé ceny. Oznámení jsou obvykle dodávána včetně obálek, některé mají obálky klasické, luxusnější modely jsou pak doplněny obálkami se stejným motivem, jaký najdete na svatebním oznámení. Při výběru oznámení také musíte vybrat typ a barvu písma, zvolit patřičný text a případně motto, které chcete na oznámení mít. Při výběru z některého z katalogů zde najdete široký výběr jak písem v různých barvách, tak i svatebních textů a mot. Pokud si chcete objednat svatební oznámení, je nutné znát přesné datum a čas konání  svatebního obřadu a také přesný název místa konání obřadu (především přesné názvy kostelů včetně velkých písmen apod.). Také si připravte počet oznámení, které chcete objednat (obvykle počítejte s jedním oznámením do celé rodiny či páru, ne tedy každé osobě zvlášť) .

Doba dodání objednaných svatebních oznámení se pohybuje okolo 2 týdnů, někteří dodavatelé Vám však vyjdou vstříc a zajistí v případě potřeby i urgentnější dodávku. Obecně tedy doporučujeme objednávat svatební oznámení zhruba 2-3 měsíce před termínem konání svatby, tak aby byl dostatek času na případné reklamace (samozřejmě se mohou objevit i chyby tisku) a jejich nápravy.

Pokud se týče cenového rozmezí, pohybuje se zhruba od 15 do 60 Kč za kus, záleží vždy na typu oznámení. Téměř u všech dodávek se připlácí jednorázová částka za náklady na tisk ( tzv. štoček ), která se pohybuje okolo 150-300 Kč. Také je nutno přičítat poštovné, jelikož většina dodávek je doručována do salonů poštou na dobírku, tedy i s poštovným, které je obvykle okolo  100-150 Kč.

Na některé typy oznámení můžete použít i fotografie, v tomto případě je nutné připravit si předem fotku, kterou chcete na oznámení umístit a nejlépe ji ve vhodném formátu poslat e-mailem přímo do tiskárny či do salonu, ve kterém oznámení objednáváte.

Většina firem dnes také nabízí možnost poslat e-mailem korekturu svatebního oznámení před jeho zadáním do výroby. Pokud tedy máte e-mail (což už dnes platí u většiny lidí), nechte si poslat korekturu e-mailem, respektive náhled oznámení ke korektuře. Pečlivě si jej přečtěte, zkontrolujte všechny detaily, nejen rozvržení na ploše, ale také pravopis a správnost jmen, velká a malá písmena atd. Určitě je lepší této možnosti využít, zejména pakliže jste zvolili ozdobný styl písma, ve kterém jsou některá písmena jen těžce čitelná a může pak dojít k pochybnostem, jestli písmeno "T" náhodou není "F" apod.

Ti šikovnější z Vás si samozřejmě mohou originální oznámení zhotovit i sami anebo můžete oslovit třeba grafika, který Vám Vaše originální oznámení navrhne.

Pokud plánujete svatbu v tichosti a nechcete na ni nikoho zvát, rozešlete oznámení s textem ...byli oddáni... až pár dní po svatbě.

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.