Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Co je potřeba zařídit před svatbou?

Je toho hodně. S námi se ale nemusíte bát. Proto, abyste vše zvládli bez zbytečných stresů, jsme pro Vás sestavili následující seznam činností, které je třeba zařídit, než řeknete ono vysněné (nebo v případě mužů většinou obávané) ANO.

Než se pustíte do samotné organizace, doporučujeme si pořídit jakýsi "svatební diář." Tedy zápisník, kde si budete psát vše ohledně svatebních příprav. Od jednoduchých poznámek po termíny vyzvednutí konkrétních věcí u jejich dodavatelů.


1. ZVOLIT TYP OBŘADU

2. SESTAVIT SVATEBNÍ ROZPOČET

3. SESTAVIT SEZNAM SVATEBNÍCH HOSTŮ

4. URČIT A REZERVOVAT SI TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ SVATEBNÍHO OBŘADU

5. VYBRAT SI SVĚDKY A DRUŽIČKY

6. ZAJISTIT A REZERVOVAT MÍSTO KONÁNÍ SVATEBNÍ HOSTINY
  

7. ZAJISTIT UBYTOVÁNÍ PRO SVATEBNÍ HOSTY A SVATEBNÍ APARTMÁ PRO NOVOMANŽELE

8. NAVŠTÍVIT SVATEBNÍ SALON A VYBRAT SI SVATEBNÍ ŠATY A DOPLŇKY

9. VYBRAT ŠATY PRO DRUŽIČKY A DRUŽBY, PŘÍPADNĚ PRO RODIČE, SVĚDKY... 

10. VYBRAT A OBJEDNAT SNUBNÍ PRSTENY

11. VYBRAT A OBJEDNAT SVATEBNÍ OZNÁMENÍ, POZVÁNKY, JMENOVKY A OSTATNÍ

12. VYBRAT SVATEBNÍ KYTICI A ZVOLIT SI STYL KVĚTINOVÉ VÝZDOBY A DEKORACÍ

13. ZAKOUPIT A OBJEDNAT SVATEBNÍ DEKORACE

14. OBJEDNAT SVATEBNÍ DORT A SVATEBNÍ CUKROVÍ, ZAKOUPIT KRABIČKY NA CUKROVÍ

15. OBJEDNAT FOTOGRAFA A KAMERAMANA
      
       
16. OBJEDNAT SLUŽBY KADEŘNÍKA, VIZÁŽISTU; DOHODNOUT SI S NIMI TERMÍNY ZKOUŠEK

17. ZAJISTIT, POPŘÍPADĚ OBJEDNAT SVATEBNÍ DOPRAVU

18. OBJEDNAT HUDEBNÍ PRODUKCI

19. VYTVOŘIT SEZNAM SVATEBNÍCH DARŮ

20. NAPLÁNOVAT A OBJEDNAT SVATEBNÍ CESTU

21. ROZESLAT SVATEBNÍ OZNÁMENÍ A POZVÁNKY KE STOLU

22. URČIT ZASEDACÍ POŘÁDEK

23. VYTVOŘIT ITINERÁŘ SVATEBNÍHO DNE

24. USPOŘÁDAT ROZLUČKOVÝ VEČÍREK

25. VYZVEDNOUT SI VŠE POTŘEBNÉ V DOHODNUTÝCH TERMÍNECH
1. ZVOLIT TYP OBŘADU

Než začnete se svatebními přípravami, je nutné si určit, jestli je Vaším snem
svatba v kostele (církevní obřad) nebo na úřadě či jiném netradičním místě (civilní obřad). Například v ZOO, na louce, na pláži, doma na zahradě, v jeskyni, ve Vaší oblíbené restauraci s venkovním posezením... 

Tomu, jaký typ svatby vyberete a hlavně, kde se bude odehrávat, totiž později budete přizpůsobovat veškeré svatební přípravy. Je například zvykem, že pokud obřad probíhá v kostele, nevěsta by na sobě měla mít závoj, naopak při civilní svatbě jej mít nemusí atp.


2. SESTAVIT SVATEBNÍ ROZPOČET

V našem svatebním centru často slýcháváme otázku - kolik stojí svatba? Odpověď na ni však není jednoznačná. Záleží totiž jednak na tom, jak velkou částku jste schopni a ochotni do svatebních příprav investovat, a také samozřejmě na tom, kolik pozvete hostů a o jaký typ svatby se bude jednat.  Předem vypracovaný svatební rozpočet Vám tedy pomůže udělat si obrázek o tom, na kolik svatba přijde právě Vás. Orientační ceny svatebního zboží a služeb naleznete např. na webových stránkách www.caxa.cz, kde v příslušné sekci vždy u daného zboží/služby najdete cenu.  


3. SESTAVIT SEZNAM SVATEBNÍCH HOSTŮ

Možná Vás hned, jakmile jste se společně se svým protějškem dohodli na datu svatby napadlo, koho na ni (ne)budete chtít pozvat. Sestavit přesný seznam svatebních hostů a někam si jej pečlivě uschovat doporučujeme jednak proto, že si tak snáze uděláte představu o tom, jak velkou svatbu budete mít, a také z praktických důvodů. Podle seznamu totiž budete objednávat počty kusů svatebních oznámení, porcí jídla na svatební hostinu, případných dárečků pro hosty atd. Ze zkušeností víme, že ideální je nejprve se pokusit sestavit si seznam hostů ve dvou, a až poté jej případně konzultovat s rodiči nebo jinými rodinnými příslušníky.


4. URČIT A REZERVOVAT SI TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ SVATEBNÍHO OBŘADU

Ať už jste se rozhodli vzít se tzv. "v sezóně" (jarní, letní a první podzimní měsíce) nebo mimo ni, určitě se zkuste co nejdříve dohodnout na seznamu míst, kde by se Vám líbilo mít svatební obřad a co nejdříve si toto místo zamluvit. Obzvlášť atraktivní data bývají v některých lokalitách často rozebraná již dlouho dopředu a snadno by se Vám tak mohlo stát, že místo svatby na zámku se budete muset spokojit s jiným, méně atraktivním místem. Lokality, které se nakonec dostanou do Vašeho užšího výběru, pak nezapomeňte navštívit, abyste si ověřili, že vybrané místo splňuje všechny Vaše představy. Často se totiž například na radnicích můžete setkat s tím, že Vám ke svatebnímu pochodu nebudou chtít zahrát jinou melodii, než hrávají obvykle atd. Vybírejte tedy nejen srdcem, ale i rozumem. 


5. VYBRAT SI SVĚDKY A DRUŽIČKY

Obzvlášť, pokud Vám s přípravou svatby nepomáhá svatební koordinátor, vyplatí se svědky vybírat opravdu uvážlivě. Jejich povinností totiž není jen Vám odsvědčit svatbu, ale také, postarat se o zábavnou část svatebního dne. Připravit program, který Vás pobaví a Vaše svatební hosty potěší, starat se o to, aby novomanželé měli všechno, co potřebují, ve chvíli, kdy to potřebují atd. Kromě toho také bývá zvykem, že by alespoň jeden ze svědků měl přednést před zahájením slavnostního oběda/večera projev. Obvykle se této úlohy zhostí svědek ženicha. Naopak nevěstin svědek by se měl po celý den věnovat nevěstě. Ideální je mít u sebe tzv. kufřík poslední záchrany, abyste společně předešli jakékoli trapné situaci. I v tomto případě tedy vybírejte uvážlivě.


6. ZAJISTIT A REZERVOVAT MÍSTO KONÁNÍ SVATEBNÍ HOSTINY   
  
U výběru místa konání svatební hostiny platí podobná pravidla, jako u výběru místa konání obřadu. Pokud je to jenom trochu možné, snažte si místo vybírat s předstihem a sejít se s veškerými dodavateli, kteří se o tuto část Vaší svatby budou starat. Ať už se jedná o hlavního číšníka nebo cateringovou společnost. Zkuste se také zeptat ve Vaším okolí, na zkušenosti s danou firmou a hlavně, pokud zvolíte restauraci, navštivte ji nejprve "inkognito." Pozorujte, jak se chová personál, případně ochutnejte z jídelního lístku to, co plánujete servírovat svatebním hostům. Až poté, co se ujistíte, že jste s úrovní nabídky a služeb podniku spokojeni, sejdete se s provozním a začněte se domlouvat na podmínkách spolupráce. Co se týče cateringových firem, tady často není problém vybrané jídlo ochutnat, zhodnotit, a až poté se rozhodnout, jak bude Vaše svatební menu vypadat.


 7. ZAJISTIT UBYTOVÁNÍ PRO SVATEBNÍ HOSTY A SVATEBNÍ APARTMÁ PRO NOVOMANŽELE

I v tomto případě platí, že je dobré dát jednat na kladné reference, a také na osobní zkušenost. Vybraný hotel, penzion, chatu atp. tedy zkuste nejprve navštívit, vše si v klidu prohlédněte, projděte a v dostatečném předstihu zarezervujte.


8. NAVŠTÍVIT SVATEBNÍ SALON A VYBRAT SI SVATEBNÍ ŠATY A DOPLŇKY PRO NEVĚSTU A ŽENICHA

Tento úkol je pro většinu nevěst jedním z těch nejpříjemnějších. V dnešní době máte v podstatě tři hlavní možnosti, jak si pořídit svatební šaty.

První a u nás nejčastěji volenou, je půjčovna svatebních šatů, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství modelů různých druhů, velikostí atd. Dnes už není problém sehnat jak klasické svatební šaty, tak i extravagantní, těhotenské svatební šaty, svatební šaty XXL i malých velikostí. Téměř v každé půjčovně si můžete zapůjčit i svatební obuv a všechny potřebné doplňky jako jsou závoje, čelenky, korunky, peleríny, šperky, kožíšky, rukavičky, klobouky, deštníky, atd. Například ve svatebním centru CAXA, které je v současnosti největším svatebním salonem v ČR, najdete na 800m2 skutečně všechno, na co si jen vzpomenete.

Druhou možností je, koupit si vlastní svatební šaty. Nespornou výhodou této varianty je, že i pokud by se Vám podařilo šaty během svatebního dne (či noci...) jakkoli poškodit, nemusí Vás to trápit. Na druhou stranu ale pořizovací cena takových svatebních šatů bývá vyšší než je cena půjčovného.

Třetí a poslední možností je nechat si svatební šaty ušít na míru. Ceny takovýchto šatů začínají zhruba na částce 10 000 Kč a mezní hranice prakticky neexistuje. Pokud byste na sobě měla ráda model, který je ušitý přímo na Vás a podle Vašich přání a představ, zkuste se podívat např. na tento odkaz. Ceny šatů z autorské dílny zkušené návrhářky Blanky Kaksové, která zde nabízí své služby, se pohubují v rozmezí 10 - 15 000 Kč.

POZOR! Jednoznačně nedoporučujeme variantu ušít si svatební šaty sama - prastará svatební pověra říká, že pokud by si nevěsta ušila svatební šaty sama, manželství jí dlouho nevydrží. Máte-li zručnou maminku, babičku nebo známou, s chutí do toho!

P.S. Ale není nutno svatebním pověrám přísně důvěřovat a je dodržovat . Já jsem si svatební šaty sama ušila a manželství mi vydrželo už 12 let a pevně doufám, že vydrží i nadále ...

Pokud Vás zajímají rady a tipy, jak vybírat svatební šaty, podívejte se zde.

Hned, jakmile si vyberete svatební šaty, je na čase vybrat také svatební oblek pro ženicha. Nepsaným zlatým pravidlem výběru obleku je, že by měl barevně ladit se šaty nevěsty. Kromě klasického obleku si ženich může vybrat např. frak, žaket nebo zvolit smoking. Jak který tento oblek vypadá se můžete podívat třeba v této fotogalerii obleků. Také pánské obleky jsou doladěny různými doplňky jako je např. vesta, kravata, motýlek, manžetové knoflíčky, rukavice, v případě žaketu také klobouk či vycházková hůl. Oblek si lze, stejně jako svatební šaty, buďto půjčit, zakoupit nebo nechat ušít na míru. Pokud se rozhodnete pro první z variant, obvykle lze k obleku také zapůjčit společenskou obuv a další doplňky.  


9. VYBRAT ŠATY PRO DRUŽIČKY A DRUŽBY, PŘÍPADNĚ PRO RODIČE, SVĚDKY... 

Kromě svatebních šatů a obleku pro ženicha (samozřejmě včetně veškerých doplňků) si můžete vypůjčit nebo pořídit také šaty pro družičky/družby, maminky a další svatební hosty. Pokud se Vám skutečně povede sladit celou svatbu v jednom tónu, výsledný efekt bývá dokonalý. Zkuste se tedy se svými svatebními hosty domluvit, aby pokud možno dorazili v oblečení takové barvy, která bude Vaší svatbě dominovat.


10. VYBRAT A OBJEDNAT SNUBNÍ PRSTENY

Společně se svatebními fotografiemi, případně videem, jsou snubní prsteny jednou z mála věcí, která Vám zůstane jako vzpomínka na Váš velký den. A protože "snubák" obvykle nosíme na ruce denně, je výběr toho správného prstenu dalším z důležitých mezníků svatebních příprav. V současnosti je na trhu široká nabídka snubních prstenů z různých materiálů a v různých cenových relacích.

V současné době je velice populární bílé zlato anebo kombinace bílého, žlutého či růžového zlata. Kvalita jiných barev zlata než žlutého je už v dnešní době u renomovaných výrobců velmi dobrá, doporučujeme však volbu jiného zlata než je bílé konzultovat s prodejcem, který Vám určitě poradí, který výrobce je v tomto ohledu nespolehlivější a ověřený.

Stále populárnější jsou také prsteny z titanu nebo oceli, které mají hned dvě výhody. Jsou takřka nezničitelné a mají opravdu nízkou pořizovací hodnotu. Jejich nevýhodou ale je, že právě kvůli odolnosti je už nelze nastavovat, takže pokud v budoucnu přiberete, shodíte nebo budete mít jiný důvod, proč si nechat prstýnek upravit, bohužel už se s ním nedá nic dělat. Ceny za pořízení snubních prstenů se pohybují od cca 4 000 Kč/pár (titan, ocel) až po částky, za které byste si mohli často koupit i některá klenotnictví... :)       


11. VYBRAT A OBJEDNAT SVATEBNÍ OZNÁMENÍ, POZVÁNKY, JMENOVKY A OSTATNÍ TISKOVINY

Jakmile stanovíte termín svatby a zajistíte si místo a čas konání obřadu i hostiny, můžete začít vybírat svatební oznámení a další tiskoviny. Nejčastěji využijete pozvánky ke stolu, jmenovky na svatební tabuli, ale třeba také přehled menu nebo dnes velmi populární svatební noviny. Záleží čistě jen na Vás, zda se rozhodnete vyrobit nebo alespoň navrhnout si svatební oznámení a další tiskoviny sami nebo práci přenecháte profesionálům.  

Cena svatebních oznámení se může velice lišit, obvykle začíná někde na cca. 15 Kč/ks u velmi jednoduchých oznámení tištěných pouze na jednostranné kartičce.

Pokud budete svatební oznámení a další tiskoviny vybírat na internetu, ověřte si, zda je uvedená cena konečná a zahrnuje i obálky, případně jak se mění s ohledem na odebírané množství. Počítejte také s tím, že pokud si budete chtít navrhnout vlastní text, zaplatíte i za tzv. "štoček," tedy přípravu k tisku. Výrobci si za tuto službu účtují obvykle kolem 200 Kč a štoček si buďto můžete nechat nebo u nich zůstává zálohovaný cca. 6 měsíců až rok, pro potřeby dotisku. Pokud můžete, snažte se jak oznámení, tak i další tiskoviny, sladit s celkovým barevným laděním svatby. Výsledný dojem jednoznačně bude stát za to...

Mnozí snoubenci často uvítají možnost neobjednávat svatební oznámení na internetu, ale přímo si na něj sáhnout, držet jej v rukou. Proto např. ve svatebním centru CAXA najdete široký výběr z několika desítek svatebních oznámení (včetně kartiček ke stolu, obálek...), ale třeba také i již zmiňované svatební noviny.


12. VYBRAT SVATEBNÍ KYTICI A ZVOLIT SI STYL KVĚTINOVÉ VÝZDOBY A DEKORACÍ

Svatební kytice, květinová výzdoba a styl dekorací se většinou odráží od vkusu nevěsty. Výběr svatební kytice by však měl kromě toho odpovídat také barevnému ladění svatby, tělesným proporcím nevěsty (např. malá nevěsta, která se rozhodne pro tzv. převis, tak jen zbytečně upozorňuje na svoji výšku), trvanlivosti a samozřejmě sezóně. 

Většinu kytek sice lze sehnat celoročně, ale počítejte s tím, že pokud budete požadovat například pomněnky v únoru, cena může být i několikanásobně vyšší. Podobné je to s trvanlivostí. 

S výběrem svatební kytice Vám jistě rád poradí Váš florista (anebo kterýkoli nejbližší květinář). Kromě kytky pro nevěstu, ke které ve většině květinářství automaticky zdarma dostanete také korsáž pro ženicha, se na svatbu obvykle pořizují také kytice pro maminky a družičky a dnes poměrně často také tzv. "házecí kytka," do které se vyplatí investovat, pokud si plánujete svatební kytici nechat na památku. "Házecí kytice" je vlastně miniaturou nevěstiny kytky.    

Květinové aranžmá však může dotvořit nejen vizáž nevěsty a svatební hostinu, ale je krásným základem každého obřadu. Obzvlášť, pokud se svatba koná na nepříliš tradičním místě. Inspiraci najdete na celém internetu.


13. ZAKOUPIT A OBJEDNAT SVATEBNÍ DEKORACE

Svatební dekorace jsou nedílnou součástí svatebního aranžmá. Ať už se jedná o svíčky (čajové, konické nebo plovoucí), ubrousky a ubrusy, okvětní lístky, kamínky, konfety, vývazky, mašličky, stuhy a stužky nebo dokonce stoly, svatební židle, potahy na židle, organzu, buxusové koule, které často zdobí uličku vedoucí k "oltáři," svatební stany, koberce, slavobránu nebo další drobnosti.

Dnes existuje spousta specializovaných e-shopů, kde všechny tyto věci můžete koupit.Pokud si však chcete zboží "osahat", je lepší navštívit některou specializovanou prodejnu či svatební salon, který tento sortiment nabízí .

Veškeré dekorace by samozřejmě měly také odpovídat barevnému ladění celé svatby. Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, jak svatební dekorace mohou vypadat, inspirujte se těmito odkazy, kde najdete fotogalerii mapující svatební tabule nebo další nabídku salonu CAXA, kde se mmj. nachází i půjčovna inventáře a dekorací a velká prodejna dekorací a doplňků.


14. OBJEDNAT SVATEBNÍ DORT A SVATEBNÍ CUKROVÍ, ZAKOUPIT KRABIČKY NA CUKROVÍ

Výběr svatebního dortu a cukroví také není jenom věcí chuti, ale především i vkusu. Tradiční svatební dort v minulosti býval většinou několikapatrový a z másla. To už dnes ovšem nemusí být pravda. Můžete se rozhodovat mezi mnoha různými typy dortů - od ovocných, přes marcipánové...

Hitem posledních let jsou například dorty, které se skládají z mnoha malinkých dortíků, jimž nahoře dominuje jeden klasický menší dort, aby byla dodržena tradice společného zakrajování. Novomanželé tak mohou dodržet zvyk a svatební hosté dostanou namísto klasického řezaného dortu na talíř v podstatě malý zákusek. Nejenže tak předejdete problémům s možným ušpiněním šatů, ale hlavně se můžete namísto krájení věnovat jiné svatební zábavě.

Další oblíbenou variantou posledních let je dort s jedlou fotografií. Jednoduše vyberte fotku, která se Vám líbí, něco Vám připomíná... a nechejte si ji vytisknout! Tisk se realizuje jedlým inkoustem a samozřejmě na jedlý papír. Vaši svatební hosté si Vás tak mohou přímo na hostině "opravdu vychutnat..." Cena takové fotografie se pohybuje do 200 Kč.

Co se týče cukroví a svatebních koláčků, v této oblasti je nabídka opravdu široká. Jen nezapomínejte na to, že stejně jako by si nevěsta sama neměla podle prastaré pověry šít svatební šaty, neměla by si ani sama péci svatební koláčky. Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru a především - dobrou chuť!

NÁŠ TIP: Zkuste si odložit kousek svatebního dortu bokem, nechat jej zamrazit a vytáhnout na Vaše první společné výročí. Připomenete si tak chuť svého svatebního dne. Mimochodem - první výročí od svatby se slaví tzv. bavlněná svatba, manželé by se měli obdarovat něčím z bavlny, nejčastěji to bývají kapesníčky.


15. OBJEDNAT FOTOGRAFA A KAMERAMANA             

Svatební fotky a svatební video jsou v podstatě tím jediným, co zachytí atmosféru Vašeho svatebního dne natolik, že si ji dokážete i po letech vychutnat znovu a znovu. Proto se investice do kvalitního fotografa i kameramana opravdu vyplatí. Zkuste se zeptat ve svém okolí, najít si reference na internetu a rozhodně se před finálním rozhodnutím pokuste jak s fotografem, tak i kameramanem sejít a společně si projít jejich dosavadní práci, ať víte, co můžete od výsledku očekávat.


16. OBJEDNAT SLUŽBY KADEŘNÍKA, VIZÁŽISTU; DOHODNOUT SI S NIMI TERMÍNY ZKOUŠEK

Protože každá nevěsta chce být ve svůj svatební den nejkrásnější, rozhodně Vám nedoporučujeme se svým vzhledem sama doma experimentovat. Většina těchto pokusů totiž končí plačícími nevěstami, které hořce litují, že kvůli své šetrnosti musí absolvovat svatební den třeba s nepříjemnou vyrážkou nebo vlasy jejichž barevný odstín se moc neliší od barvy dvacet let nenatíraného sousedova plotu.

Pokud do kadeřnictví nebo studia zdraví a krásy nechodíte pravidelně, doporučujeme obojí poprvé navštívit alespoň dva měsíce před svatbou. Při setkání si pak domluvíte vše potřebné a samotný termín zkoušky účesu a líčení můžete stanovit cca asi měsíc před konáním svatby.
Totéž platí i pro nevěsty, které kadeřníka a vizážistu navštěvují v pravidelných intervalech. Čtyři týdny před svatbou je totiž ještě poměrně dost času, pořádně si promyslet, jaký styl účesu a líčení se Vám líbí, případně odhalit a napravit kosmetické nedostatky.

Poměrně častou chybou je, že ženich se zpravidla návštěvě kosmetiky nebo manikúry vyhýbá obloukem. Je-li to možné, zkuste k návštěvě přemluvit i jeho, abyste např. na "prstýnkové fotce" neměla nádherné nehty a Váš manžel ruce jako ruský horník. Kromě toho nechat si jednou za čas odborně vyčistit pleť  mužům taky neuškodí...

Kromě těchto klasických úkonů je před svatbou u budoucích novomanželů v oblibě třeba také bělení zubů, epilace intimních míst nebo prodlužování řas či vlasů (hlavně tedy u nevěst).           


17. ZAJISTIT, POPŘÍPADĚ OBJEDNAT SVATEBNÍ DOPRAVU

Zajištění svatební dopravy patří mezi jeden z mála úkonů, které si v rámci svatebních příprav obvykle bere na starost ženich. Pokud neplánujte jít na obřad pěšky (což se dnes týká v podstatě už jen svateb opravdových fanoušků ekologie) nebo jet vlastním vozem, máte na výběr z mnoha možností, mezi nimiž jsou dnes nejoblíbenější: svatební limuzína, veteráni, koně, mikrobus nebo třeba luxusní auta.
Pronájmy těchto dopravních prostředků se obvykle pohybují v řádech tisíců korun - například svatební limuzína je obvykle k zapůjčení za cca 8 - 10 000 Kč.


18. OBJEDNAT HUDEBNÍ PRODUKCI

Hudební produkce obvykle nechybí na žádné větší svatbě. Na Vás je jen rozhodnout se, zda právě na té Vaší bude hrát živá hudba, DJ nebo třeba "jen" reprodukovaná hudba. Ať už se ale rozhodnete pro kteroukoli z těchto variant, nezapomeňte se ujistit, že ten, kdo bude mít hudbu na starost, používá ke své práci opravdu kvalitní vybavení.

Podobně jako u dodavatelů jídla, v případě živé hudby a DJ také i doporučujeme si nejprve poslechnout alespoň nahrávku, lépe však (je-li to možné) živé vystoupení. V případě, že se rozhodnete pro možnost reprodukované hudby, rozhodně nespoléhejte na to, že "to nějak půjde" a předem si ověřte, zda máte k dispozici opravdu kvalitní aparaturu.


19. VYTVOŘIT SEZNAM SVATEBNÍCH DARŮ

Tvorba seznamu svatebních darů je jednou z nejpříjemnějších povinností budoucích novomanželů. Otevřete si se svojí drahou polovičkou večer lahev vína, sedněte si na gauč a začněte sepisovat seznam všeho možného i nemožného, co Vám (doma) chybí. Nemusí se však jednat pouze o potřeby do domácnosti. V současnosti jsou hodně oblíbené např. i zážitky nebo peníze.

Aby však nedošlo k tomu, že se Vám doma sejdou 3 rychlovarné konvice a 5 sad ručníků, nebojte si vytvořit přesný seznam, kde uvedete vše, co byste si přáli. Pokud máte vlastní svatební webové stránky, kde se hosté dozví vše o Vaší svatbě, umístěte seznam darů tam. Výbornou pomůckou na vytváření seznamu darů je například rubrika "Svatební listy" na stránkách beremese.cz Zde si můžete vytvořit vlastní seznam včetně fotografií, který funguje tak, že jakmile si někdo dar zarezervuje, jiný už jej rezervovat nemůže.

Podobnou službu nabízejí i některé obchody (zejména ty zaměřené na prodej nábytku a vybavení kuchyní, koupelen...). V každém z těchto obchodů si vytvoříte seznam toho, co z jejich sortimentu byste si přáli dostat, a poté svým hostům jen předáte seznam obchodů, kde Vám mohou něco vybrat. Jakmile danou věc zakoupí, prodavač ji ze seznamu škrtne, takže si opět pojistíte, že nedostanete tutéž věc dvakrát. Tato varianta je dobrá hlavně pro starší ročníky, které nevyužívají internet a raději dají přednost osobnímu nákupu.  


20. NAPLÁNOVAT A OBJEDNAT SVATEBNÍ CESTU

Svatební cesta obvykle patří mezi dovolené, na které se nezapomíná. A i když příprava svatby většinou pořádně naruší rodinný rozpočet, tato investice už není natolik velká, abyste si ji nemohli dopřát. Obzvlášť, pokud se Vám podaří umístit svatební cestu na svůj seznam svatebních darů - to ji pak můžete mít zcela bez nákladů.

Možná také nevíte, že spousta cestovních kanceláří poskytuje novomanželům "novomanželské slevy," takže pokud s koupí svatební cesty počkáte, až budete mít v kapse oddací list, můžete výrazně ušetřit. Tyto slevy se obvykle poskytují do cca 6 měsíců od svatby, podmínkou ale bývá právě předložení oddacího listu s datem svatby.  To kam a na jak dlouho na svatební cestu vyrazit, však už záleží čistě na Vás.


21. ROZESLAT SVATEBNÍ OZNÁMENÍ A POZVÁNKY KE STOLU

Kdy poslat svatební oznámení? To je jedna nejčastěji pokládaných otázek při jeho výběru. Podle obecných zvyklostí i našich zkušeností z praxe, na ni snoubencům odpovídáme, že nejpozději 2 měsíce před plánovaným termínem svatby. Hlavním důvodem je fakt, že tak dáte i těm Vašim hostům, kteří třeba pracují na směnný provoz možnost, domluvit si volno v práci.

Spolu se svatebním oznámením se rozesílají také pozvánky ke stolu. Ty však do obálky vložíte pouze těm hostům, které máte v úmyslu pozvat na svatební hostinu. To, kolik kartiček do obálky vložíte, záleží na textu, který si pro pozvání zvolíte (zveme Tě x zveme Vás...). Obvykle však stačí jedna, maximálně dvě pozvánky na rodinu.

TIP: Nezapomeňte, že ať už oznámení doručíte jakýmkoli způsobem, jména adresátů se na obálky píší zásadně ručně! Je to projev zdvořilosti a zároveň osobního přístupu k Vašim svatebčanům, tedy vyjádření toho, že byste je na své svatbě skutečně rádi viděli.


22. URČIT ZASEDACÍ POŘÁDEK

Zasedací pořádek u svatebního stolu
je dán jak zvyklostmi, tak i etiketou, ale především uspořádáním vztahů v daných rodinách. Podle pravidel etikety by měli sedět novomanželé v čele stolu (nevěsta po pravici ženicha) a z každé strany jednoho z novomanželů jeho tchýně a tchán (tzn., že vedle Vás nesedí Vaši rodiče, ale rodiče partnera). Vedle rodičů pak sedí svědkové. Svědkyně po levé ruce nevěstina otce, svědek pak na opačné straně stolu. Dále hosty posadíme podle jejich společenské důležitosti, kde platí zejména pravidlo, že společensky významnější jsou příbuzní, potom přátelé a současně také pravidlo střídání pohlaví. Hosté tedy sedí v pořadí žena - muž - žena - muž... 

Je škoda, že v dnešní době se tato pravidla už skoro nedodržují - mají totiž své opodstatnění. Svatební hostina je ideální příležitostí pro seznámení a opravdové prolnutí obou zúčastněných rodin. Pokud ale zasedací pořádek určíte tak, že na každé straně stolu (nebo preferujete-li kulaté stoly, pak u každého ze stolů) sedí lidé z jedné rodiny nebo ti, kteří se vzájemně znají, možnost prolínání rodin pak často zbytečně eliminujete. 
  
Detailnější popis zasedacího pořádku, včetně jednoduchého obrázku, naleznete zde, kde se k problematice skrze pořad Etiketa vyjadřuje pan Ladislav Špaček. 


23. VYTVOŘIT ITINERÁŘ SVATEBNÍHO DNE

Itinerář svatebního dne = časový rozvrh jednotlivých událostí. Na příklad takového itineráře, který si zároveň můžete vytisknout a použít, se můžete podívat i zde na svatebním průvodci v sekci Tipy pro svatební den.


24. USPOŘÁDAT ROZLUČKOVÝ VEČÍREK

Rozlučkový večírek může mít spoustu názvů i podob. Loučení se svobodou, svíca, rozlučka... Původně se konalo v předvečer svatby, dnes už se ale termín řídí spíše přáním snoubenců, než společenskou tradicí. Pořádat rozlučku den před svatbou totiž není zrovna vhodné proto, že ženich s kocovinou a nevěsta s kruhy pod očima nebývají obvykle nejlepší ozdobou vlas
tní svatby. Většina snoubenců si loučení se svobodou obvykle plánuje na víkend před svatbou. 

Z našich zkušeností vyplývá, že nejvhodnější dobou pro pořádání této akce, je cca. 14 dní před plánovaným datem svatby. V podstatě tak, společně se svými nejbližšími, oficiálně zahájíte období vrcholných svatebních příprav a zároveň se pomalu ale jistě začnete psychicky připravovat na svou roli nevěsty a ženicha.

Rozlučkový večírek ale nemusí mít jen podobu nezřízené alkoholové seance doprovázené vystoupením striptérů a striptérek. Důležité je, hned na začátku se rozhodnout, jestli se budete se svobodou loučit v páru nebo sami a následně zvolit formu "rozlučky." Může se tak jednat třeba o letní grilování doma nebo na chatě, wellness odpoledne či víkend, adrenalinové sporty, hromadný výlet, focení všech přátel v ateliéru nebo přírodě atp.

Nezapomenutelných zážitků, které můžete s loučením se svobodou spojit, je také řada. Můžete si například objednat účast věštkyně, která všem zúčastněným přečte z karet budoucnost nebo třeba společně vypouštět lampiony štěstí... Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, rozhodně si to užijte naplno! 


25. VYZVEDNOUT SI VŠE POTŘEBNÉ V DOHODNUTÝCH TERMÍNECH

Pokud jste si pořídili svatební diář, o kterém jsme se zmiňovali v úvodu, stačí jen najít seznam všech dodavatelů a postupně si odškrtávat, co všechno už je zařízeno. Pokud jej stále ještě nemáte, najděte někde po ruce čistý papír a tužku, vytvořte si alespoň seznam. Pak už jej stačí "jen" neztratit a řídit se jím!

Přejeme Vám hodně štěstí s přípravami svatby i v manželství!

P.S.: Abyste na něco nezapomněli, doporučujeme postupovat zhruba podle tohoto seznamu. Veškeré detailní informace najdete pod jednotlivými odkazy na tomto webu.

Svatební šaty, oblek pro ženicha, dekorace, inventář a mnoho dalšího si můžete vypůjčit nebo zakoupit také např. ve Svatebním centru CAXA, kde jsou v nabídce prstýnky, oznámení, kytice, dekorace, foto/video, dorty, hudba, kadeřnice, vizážistky, svatební koordinátor atd.

Více ke svatebním přípravám také na webu www.svatbaonline.cz

 

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.