Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Svatební kytice

(katalog svatebních kytic)

Svatební kytice má být každopádně vybrána a zvolena dle stylu vybraných svatebních šatů. Svatební kytka má bezpodmínečně ladit se svatebními šaty a má dotvářet celek jako takový. Svatební kytka je doplňkem ke svatebním šatům a k nevěstě a vše společně musí tvořit příjemný a promyšlený celek. Je nesmysl, abyste si nejdříve vybrala kytku a pak k ní vybírala šaty a vše ostatní . Samozřejmě některé šaty se slučují s více typy květin i tvary svatebních kytic, ale ne vždy tak tomu je.

Dříve se tradovalo, že svatební kytici vybírá ženich. Ruku na srdce, ten Váš Vám určitě dokáže vybrat a koupit jakoukoli kytku na jakoukoli jinou příležitost, ale svatba, to je něco úplně jiného. Ženich obvykle neví, jaké máte svatební šaty, tudíž nemůže vědět, jako kytku Vám má objednat. Jsme ve 21.století a doby se změnily. Pokud tedy chcete, aby vše vypadalo tak jak má, vyberte si kytku sama za asistence někoho, kdo problematice rozumí anebo alespoň konzultujte výběr s ženichem . Samozřejmě vyzvednutí a zaplacení svatební kytice už můžete na ženichovi ponechat.

Obecně svatební kytky se dělí na kulaté (někdy biedermeier), převislé (mohou být méně či více převislé, někdy jen do tvaru mírné kapky, někdy s delším převisem), svatební kytky tvaru zepter (kulaté na dlouhé stopce), a pak různé extravagantní svatební kytice.

Svatební kytky kulaté mohou být vytvořeny z různých typů květin, klasikou jsou však růže, kterých je nespočet druhů a barev. Mohou být kombinovány růže s jinými květy, například fréziemi, bouvardií, kalami, liliemi, eustomou a mnoha dalšími. Kulaté kytky moho být také navázány z jiného  druhu květin -např. z kal, lilií,orchidejí, slunečnic, kopretin, tulipánů, konvalinek  atd. Širokou nabídku kulatých kytek najdete v mnoha katalozích se svatebními kyticemi a záleží na Vás, jaký typ a barva se Vám líbí. Obecně se kulaté kytky hodí k romantickým svatebním šatům se širokou sukní, šaty mohou být klidně více zdobené, sukně řasené, protože kytka je poměrně malá ve srovnání s ostatními a svatební šaty příliš nezakrývá. Platí, že čím zdobenější a složitější svatební šaty, tím jednodušší svatební kytka. Kulatá svatební kytice je nejoblíbenějším typem a sluší především romantickým nevěstám. Je vhodná pro drobnější, menší postavy, vyšším nevěstám bych ji příliš nedoporučovala, působila by jako příliš malá k celkovému dojmu. Ale záleží tu také samozřejmě na šatech. Pokud jste vyšší postavy a trváte na kulaté kytici, doporučila bych prodloužit stonek svazkem trávy či nějakými ozdůbkami na drátku visícími z kytice dolů, prostě kytku nějakým způsobem dolů prodloužit. Bude to působit mnohem efektněji.

Svatební kytky převislé se vážou také z různých druhů květin, mohou být jak z jednoho druhu, tak i kombinované. Mohou být komponovány do tvaru kapky, tedy menšího převisu, anebo mohou být navázány do převisu dlouhého. Takováto kytka je na zhotovení složitější, při její výrobě se používá metoda vatičkování, tedy jednotlivé květy se upevní na drát a konec se obalí navlhčenou vatičkou. Bez této metody by nebylo možné převis zhotovit. Proto i cena těchto svatebních kytic bývá vyšší a odvíjí se od složitosti té které kytky. Převislá kytky je vhodná ke svatebním šatům jednoduššího střihu - tedy šaty mají jednodušší áčkovou sukni či úzkou sukni, bez výrazného zdobení či s minimálním zdobením. Svatební kytku budete držet na úrovni sukně, tedy na hladké sukni takováto kytka vynikne. Na zdobené či řasené sukni by jednak zakryla zdobení a byla by spíše rušivým elementem. Převislá kytka je vhodná pro vyšší nevěsty, u nevěst menšího vzrůstu ji doporučuji pouze v případě, že mají opravdu jednoduché šaty a kytka pak vynikne.

Svatební kytice typu "zepter" jsou poměrně jednoduché kytky, u kterých se ponechává dlouhý stonek. Mohou být navázány dokulata a drží se pak jako žezlo hlavou vzhůru, anebo mohou být navázány postupně a drží se pak přes ruku opřené o předloktí. Oblíbeným typem květů v současné době pro tento typ kytice jsou kaly. Ty už dnes seženete nejen v tradiční bílé barvě, ale také žluté, oranžové, vínové, růžové, lososové, fialové či zelené. Tento typ kytky je vhodný pro jednodušší šaty moderního, elegantního střihu, nehodí se příliš k princeznovským volánkovým romantickým šatům. Samozřejmě použít se mohou i jiné květy, např. slunečnice, ale také růže apod.

 

Extravagantní kytice zahrnují vše ostatní, co se nadá přiřadit do žádné z výše uvedených kategorií. Patří se různé košíčky, koule, závěsy na předloktí, kabelky atd. Většinu těchto svatebních kytek najdete v holandských floristických katalozích, které Vám nabídnou v některých květinářstvích anebo ve specializovaných floristických časopisech. Tento druh svatebních kytic je vhodný opět pro méně tradiční svatební šaty anebo pro šaty velmi elegantní a jednoduché a musí k nim být také ten správný typ nevěsty, aby vše působilo nenásilně a kompaktně.

Pokud se týče barvy svatební kytice, u bílých šatů není barva příliš podstatná, volte barvu, která Vám sluší a která se Vám líbí. Barva by měla ladit s Vaším barevným typem. Pokud máte na šatech jakoukoli barevnou výšivku či barevný prvek, kytice by měla s tímto barevným prvkem ladit - tedy pokud máte na bílých svatebních šatech např. růžovou výšivku, volte kytici v růžové barvě anebo v kombinaci bílo-růžové apod. U krémových svatebních šatů volte barvy spíše bližší krémovému tónu - tedy místo bílých květů krémové, s krémovou se snáší hodně také odstíny lososové či oranžové. Ale platí tu pravidlo stejné jako u bílých svatebních šatů. Hodně oblíbené jsou v současnosti kombinace vínovo-krémových svatebních šatů - v tomto případě volte svatební kytici v těchto dvou tónech anebo pouze v barvě opačné té, která na svatebních šatech převažuje. V každém případě zvolená barva svatební kytice musí ladit také s oblekem ženicha - pokud je tento v neutrální barvě, pak je nutné sladit barvu kravaty, případně košile apod.  S kyticí pro nevěstu by měla ladit i veškerá ostatní květinová výzdoba - květiny pro ženicha, maminky, družičky, květinové dekorace, svatební hostina a další.

Svatební kytici si můžete objednat přímo v některých svatebních salonech - většinou je objednávají v některém květinářství. Výhodou je, že Vás znají, vědí, jaké máte šaty a dokážou floristce vysvětlit požadovanou barvu, typ apod. U nás to třeba funguje tak, že květiny přímo vážu já anebo má asistentka. Obvykle víme, jak vypadá nevěsta, přesně známe šaty a známe i styl svatby, takže se dokážeme trefit do všech požadavků a doladit kytku přesně k šatům, tedy včetně stuh, perliček a dalších ozdob.  Také si dokážeme  objednat přímo požadovaný odstín kytek , který je v případě barevných šatů dost podstatný (ono když řeknete v květinářství třeba růžová, existuje asi tak 10 různých odstínů a je velká pravděpodobnost, že se netrefí zrovna do té růžové, kterou máte na šatech). Samozřejmě někdy se může stát, že nám nedodají přesně ten odstín a tvar, jako je na obrázku  anebo co jsme potřebovali, ale některé květiny prostě nedonutíte k tomu, aby vykvetly do stejné velikosti květu a vybarvily se pokaždé úplně stejně. Někdy se potýkáme s tímto problémem, ale to asi ve všech květinářstvích. Zkrátka jeden typ květiny není každý týden úplně stejný, vždy jsou nějaké mírné odlišnosti a to je potřeba s rozumem respektovat. Květiny se dováží každý týden z Holandska a objednávají se podle názvů odrůd, takže jak květina vypadá vidím, až mi ji dodají. A to už ji obvykle vzít musím, protože žádnou jinou momentálně neseženu, protože všechny pocházejí obvykle ze stejného zdroje a navíc se vozí jen na objednávku. Samozřejmě vždy se snažíme co nejvíce dodržet objednávku , kterou jsme dostali.

Pokud tedy nemáte možnost objednat si květiny přímo v salonu, navštivte nějaké květinářství, o kterém víte, že tam vážou pěkné kytky. Měli by Vám nabídnout katalog svatebních kytek (preferovala bych fotografie kytek, které opravdu navázali - pokud Vám ukážou holandský katalog, ještě nemáte záruku, jak bude kytka ve finále vypadat). Samozřejmě by se Vás měli zeptat na styl a barvu šatů a měli by Vám poradit. Pokud Vám řeknou stručně, ať si vyberete, co chcete, jděte raději o dům dál. Tam, kam se Vám budou patřičně věnovat.

Svatební kytice a další květinová výzdoba, o které se zmiňuji v dalších sekcích, se vyzvedává obvykle ve svatební den anebo maximálně den dopředu, pokud se dohodnete v salonu či květinářství (např. květinové dekorace na stoly apod.). Některé květinové služby Vám zajistí dovoz květin až na požadované místo, ale to už záleží na té které firmě. Květiny pro nevěstu, maminky, družičky apod. obvykle platí a vyzvedává v květinářství ženich .

Zde najdete pár inspirací jak lze sladit nevěstu s kyticí (hlavně u barevných šatů) - šaty i kytky jsou ze Svatebního centra CAXA (doufám, že nevěstám nevadí, že jsem si půjčila jejich svatební fotky).

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.