Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Žádost o ruku

Bývá zvykem, že obvykle o ruku žádá muž dívku (ženu) a záleží samozřejmě na něm, respektive na tom, nakolik je nebo není romantický a jak velkou má fantazii, jak žádost proběhne. 
Klasická žádost o ruku spočívá v obdarování dotyčné kyticí a zásnubním prstenem za různých okolností a na různých místech. Dnes se však i od této tradice často ustupuje a partneři se jen "dohodnou" na uzavření sňatku.  Oficiální žádost o ruku se tak, bohužel, nekoná. Což je ale škoda, protože právě tento okamžik se řadívá mezi ty, na které budete se nezapomíná...

Pokud jste muž a právě si při čtení tohoto článku lámete hlavu s tím, jak žádost o ruku navléknout tak, aby byla skutečně originální, doporučujeme Vám zapojit fantazii. Klasická forma žádosti o ruku, tedy pozvání na luxusní večeři při svíčkách, kdy JÍ necháte do sklenice se šampaňským nebo na vršek dezertu vložit zásnubní prstýnek, je sice pořád milou, ale rozhodně ne překvapivou volbou. O něco výše na žebříčku s názvem  originální žádost o ruku stojí možnost uvařit večeři sám - i takové volské oko, které připravíte na speciální pánvičce s otvory ve tvaru srdíček (koupíte téměř kdekoli v kuchyňských potřebách) už v sobě skrývá určitou dávku romantiky. A když jej navíc servírujete spolu s pugétem jejích oblíbených květin (pokud jde o dámu do 50 let věku, je hezkým gestem dát jí květinu za každý rok jejího života; další varianta je koupit počet květin podle let či měsíců, které jste spolu)...       

Zásnubní prstýnek můžete také vložit do květu květiny, kterou dotyčnou obdarujete. Anebo ji požádejte o ruku tam, kde jste se poznali nebo kde bylo Vaše první rande. Můžete ji také pozvat na romantický výlet - ať už do Paříže nebo kamkoli jinam.  

Pokud ale hledáte tipy na opravdu originální žádost o ruku, zkuste se inspirovat skutečnými příběhy, které si můžete přečíst po kliknutí na výše uvedený odkaz.

Jakmile máte žádost o ruku úspěšně za sebou, je potřeba sdělit tuto novinku rodičům. U nás je zvykem i slušností, že partner žádá o ruku také rodiče své vyvolené. Ty byste ale měli s předstihem jemně připravit na to, že Vaše návštěva bude něčím zvláštní - že se "něco chystá..." Pokud dosud nedošlo k seznámení rodičů obou snoubenců, můžete své zásnuby využít jako vhodnou příležitost a pozvat všechny zúčastněné na večeři či malou oslavu do svého bytu či do restaurace. Partner by samozřejmě neměl zapomenout přinést mamince své partnerky květiny.

Klasické zásnuby jako takové už se v dnešní době příliš nedodržují. Dříve patřily mezi slavnosti a obřady, které se svatbou úzce souvisely. Dle tradice by se svatba měla konat do roka a do dne po zásnubách. Dnes už se ale toto časové rozpětí v podstatě nedodržuje, a to z různých praktických důvodů. V minulosti si partneři, podobně jako dnes, obvykle vyměnili zásnubní prsteny anebo zásnubní prsten pro snoubenku a jiný dárek (např. řetízek s přívěskem) pro snoubence. Tyto dary mohly mít na sobě vyryté jméno a datum zasnoubení. Při rozchodu se tyto dary vracely jako symbol vrácení slibu společného života.

Zásnubní prsten zakoupíte v jakémkoli zlatnictví, obvykle bývá poměrně jednoduchý, osazený větším či menším kamenem (briliantem či syntetickým dle finančních možností). Pokud se Vám zásnubní prstýnek zdá příliš osobní věcí na to, abyste jej objednávali přes internet, navštivte klenotnictví nebo například svatební centrum CAXA, kde je k dispozici široká nabídka různých druhů a značek. Jestliže byste byli rádi, aby zásnuby nezůstali jen ve Vašich vzpomínkách, doporučujeme se kromě prstýnku a kytice vybavit také foťákem nebo kamerou. 

 

 

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.