Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Pro ty, kdo věří na pověry ...

Šaty nevěsty

Každá nevěsta by měla mít ve svatební den

► něco nového jako symbol nového začátku
► něco starého jako symbol zachování rodinné tradice
► něco půjčeného jako symbol toho, že si bude brát k srdci i rady jiných
► něco modrého. Modrá znamená věrnost, lásku a dlouhý život...

Půjčená věc by měla pocházet od šťastně provdané ženy, protože tak přenese kousek svého štěstí i  na nevěstu. Půjčené mohou být i svatební šaty. Modrý může být podvazek a modrá může být i v kytici.
Starou věcí může být i rodinný šperk, ale pozor na pravé perly, ty přináší slzy! Pokud si nevěsta šije sama šaty, zašívá si cestu ke štěstí. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta. Ženich by neměl nevěstu ve svatebních šatech vidět dříve než ve svatební den, protože to přináší smůlu. Totéž však neplatí o nevěstě a ženichových šatech.

Ženich
by neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl!

Svatební kytice
Svatební kytici by měla nevěsta spatřit až v den svatby, kdy ji přinese ženich (to ale neznamená, že si ji nemůže sama objednat, určitě je to lepší než nechat výběr jen na ženichovi - viz článek Svatební kytice zde). Na konci svatební hostiny hodí nevěsta kytici za hlavu mezi neprovdané dívky. Říká se, že která z nich ji chytí, do roka se vdá.

Svatební věnec
ozdobený přírodními či umělými materiály, pentlemi, květinami a umístěný na dveřích nevěstina domu symbolizuje slávu, čest a radost. Při zdobení se doporučuje použít břečťan, který symbolizuje věrnost, přátelství, stálost a vytrvalost.

Svatební brána
vždy vyzývá k tomu, aby se jí prošlo. Slouží zároveň jako ochrana a symbolicky znázorňuje přechod mezi dvěma světy, mezi světem známým a neznámým. Stejně jako věnec by měla být bohatě zdobená květinami, břečťanem a pentlemi a vzbuzovat veselou a radostnou náladu.

Svatební špalír
Svatební hosté vytváří po obřadu uličku, kterou musí oba novomanželé projít. Přitom se jim svatebčané mohou snažit nenásilně v cestě zabránit. Symbolikou je společné překonání nesnází.

Zatahování
Ženichovi přátele po skončení obřadu napnou před východem provaz ozdobený květinami, stuhami , ale i např. vypitými lahvemi a dovolí mu pokračovat v cestě, jen když se ženich "vyplatí".

Zkouška ženicha
Na prahu domu nevěsty je připravený špalek se sekerou a láhev vína. Chopí-li se ženich sekery, je to dobré znamení - bude z něj dobrý hospodář. Chopí-li se láhve vína, bude z něj opilec.

Loučení se svobodou
Původně se loučení se svobodou slavilo v předvečer svatby a ženichovi přátelé připíjeli ženichovi na štěstí. Oslavy loučení se svobodou měly za účel uvolnit nervozitu a napětí ženicha před jeho velkým dnem. Pokud však tuto tradici dne předem zachováte, pozor abyste to nepřehnali a byli schopni absolvovat následující den s čistou hlavou a ne s bolehlavem. Dnes už se slaví spíše týden či několik dní předem a slaví jak ženich, tak i nevěsta.

Družičky
Družičky zajišťují přípravu a zdobení svatební tabule, pomáhají nevěstě s oblékáním. Nosí obvykle šaty podobné šatům nevěsty, ale v jiné barvě. Tato tradice měla zabránit zlým duchům ublížit nevěstě a stejné oblečení by je v tomto případě zmátlo.

Rýže
Aby bylo novomanželům dopřáno mnoho potomků a hojnosti, zasypou je svatební hosté při vycházení z kostela či obřadní síně rýží, čočkou , plátky růží, konfetami, oříšky nebo rozinkami. Dnes se často používají také speciálně upravené svatební bublifuky, které nezanechávají fleky na šatech svatebních hostů a zároveň vypadají moc hezky na svatebních fotkách.

Květinové děti
Malé děti při vycházení z kostela nebo obřadní síně rozhazují květiny nebo okvětní lístky. Každé dítě by mělo mít svůj košíček. Květiny mají přilákat bohyni plodnosti.

Svíčka
Svíčka je symbolem světla a ohně. Už odnedávna se používá při chrámových obřadech, ke kterým svatba nepochybně patří. Svatební svíčka by měla být nejen na obřadu, ale i na hostině. Plamen svíčky vypovídá o budoucím manželství. Pokud je plamen klidný a netřepetá se, bude klidné a harmonické i manželství. Třepetavý a prskající plamen předpovídá bouřlivé manželství.

Svatební dort
je symbolem plodnosti. Říká se, že kdo bude mít při krájení dortu ruku nahoře, ten bude mít v manželství navrch. Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůli i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví. Které družičce se ukrojený kousek ze svatebního dortu na talířku převrátí, do roka se vdá anebo zůstane sedm let neprovdána. Uchovat jednu porcize svatebního dortu patří rovněž ke starým tradicím. Aby svazek vydržel, novomanželé si zmrazí vrchní patro svého dortu a sní si ho společně při prvním výročí.

Nevěstin podvazek
Každá nevěsta by měla mít podvazek, byť jen pro ozdobu. Na hostině ženich sundá nevěstě podvazek a napnutím jen vystřeluje mezi svobodné pány. Kdo jej chytí, do roka se ožení. Anebo ženich může podvazek vydražit.

Vybírání do střevíčku
Svědek nebo kamarád ženicha sundá nevěstě střevíček a vybírá do něj bankovky. Který ze svatebčanů dá nejvíc, může si s nevěstou zatančit.

Pověry ve svatební den
Schovaná mince v botě přinese snoubencům bohatství.
Aby láska vydržela , schová si nevěsta do boty ještě čtyřlístek nebo jetel.
Šťastná je nevěsta, na kterou svítí slunce.
Čáp na komíně symbolizuje plodnost.
Při odchodu nevěsty z domu by měla dát maminka nevěsty nevěstě drobnou minci do svatební pompadůrky jako symbol bohatství a hojnosti v nové domácnosti.

Podle počasí se usuzuje na budoucnost manželství:

jasný den = radost v manžesltví
vítr = větroplašství
jasné slunce = harmonické manželství
zatažená obloha a bouřka = hádky
déšť, slzy = slzy smutku i radosti
sníh = požehnání a bohatství

 

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.