Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt


Zajímá vás, co je ve svatebním světě IN a co naopak dávno patří minulosti? Pak čtete dál.
Přinášíme vám

11 svatebních trendů roku 2011!

1. Barva svatby? Fialová!

Stejně jako v roce 2010, i letos se mezi českými nevěstami z barev těší největší oblibě fialová, a to ať už ve světlém či temném provedení. Dá se říci, že téměř každá druhá svatba ladí svoji svatební hostinu v některém z odstínů této barvy. Stačí si projít fotoalba některých svatebních serverů, kam nevěsty umisťují fotky z příprav a hned vám bude jasné, že fialová je prostě hitem letošní sezóny. Naproti tomu do pozadí hodně ustoupila dříve tolik oblíbená meruňková a ani bordó se už netěší tak velké oblibě, jako v minulosti. V zahraničí už však fialovou vytlačila sluníčkově žlutá, takže pokud plánujete svatbu v roce 2012, připravte se na oslňující zlatavou nádheru... Pokud hledáte inspiraci pro fialovou či jinou výzdobu, podívejte se třeba sem.


2. Když fotky, tak dokumentární

Vedle smyslných fotek, které nevěsty často pořizují svému partnerovi před svatbou, jako vzpomínku na "svobodnou holku," se ve světě svatebních fotografií dostává do popředí spíše dokumentární foto, které má oproti stylizovaným fotkám typu "a teď se vyfotíme u stromu" neopakovatelné kouzlo zachycení reálného okamžiku. Často se stává, že nevěsty požadují obojí, tzn. jak klasické stylizované fotky, které se fotí na jeden zátah či třeba ve dvou etapách (nejčastěji ihned po obřadu a potom hned po obědě), tak i dokumentární snímky, které mají vlastní výpovědní hodnotu. Dejte si ale pozor - dokumentární fotografie je kumšt, proto buďte při výběru fotografa opravdu obezřetní. Klasickou svatební fotku vám totiž zhotoví téměř každý profi fotograf, pro dokumentární foto ale musí mít ten správný cit. Ideální je, pokud se vám podaří sehnat 2v1, každopádně si ale vždy nechejte předložit ukázky práce jednotlivých fotografů!  

3. Plánování vás zachrání!

Ať už svoji svatbu chystáte dlouho dopředu nebo na poslední chvíli, určitě si zkuste s partnerem jeden večer sednout doma u vína a vytvořit cosi jako časový harmonogram svatby, aby vás v den D nic jen tak nepřekvapilo. Dřívějšímu stylu organizace svatby ve smyslu "nějak se to udělá, nějak to dopadne" již totiž skutečně dávno odzvonilo. Mimochodem - v našem svatebním centru s přípravou tohoto časového plánu nevěstám  pomáhá po dohodě svatební agentka, která si s vámi sedne a probere svatební den hodinu po hodině.

Nejdůležitějšími body tohoto harmonogramu jsou:

Z ORGANIZAČNÍHO HLEDISKA:
- řazení aut v koloně a také rozesazení sv. hostů v autech
- seznam hostů a zasedací pořádek; ideální je, mít jej uzavřen max. týden před svatbou
- pokud máte přespolní hosty, pak i plán ubytování
- kontakty na veškeré dodavatele (funkce, jméno, telefon - např.: fotograf, Mirek Bednařík, 775 130 471)

Z HLEDISKA PLÁNOVÁNÍ ČASU:
- nejprve si zapište čas konání obřadu a od něj odvíjejte další činnosti
- naplánujte, jak bude probíhat ráno před svatbou: kdo kdy kam pojede, s kým se setká a hlavě odkud a kam se pojede
- pokud plánujete dodržovat na své svatbě nějaké tradice, zvyky či hrát hry, pověřte tímto úkolem někoho schopného a naplánujte tyto činnosti spolu s ním, doporučujeme však vždy hrát max. 2 hry v jednom "vstupu"
- co by nemělo určitě nemělo chybět: zakrajování dortu a první novomanželský tanec  

POZOR! Nezapomeňte do plánu zařadit i časové rezervy, zejména při plánování přesunů z místa na místo.4. Výslužky x dárečky pro hosty

Dalším zvykem, který byl v minulosti téměř neoddělitelnou součástí každé svatby, a který v dnešní době ustupuje do pozadí, je rozdávání výslužek. Namísto toho se nezřídka objevuje novinka posledních několika let - místo výslužky svým hostům dáte malý dárek jako je např. čokoládka s Vaší fotkou, mandličky v pytlíčku, svatební hlavolam... Pokud ale Vaše maminky nemůžou přenést přes srdce, že by si Vaši hosté neodnesli domů něco na zub, je zde ještě další alternativa - výkřikem posledních měsíců jsou mini-dortíky, o průměru cca 12cm, různých chutí a tvarů, na které můžete nechat zapsat svá jméno, umístit jedlou fotku. Fantazii se meze nekladou :)     

5. "Chytré" dorty

Krájení svatebního dortu je milá tradice, která se jako jedna z mála stále dodržuje. Kromě toho, že se postupem času ale proměňuje tvar dortů i jejich náplně (máslové dorty už se pečou spíše výjimečně) se v posledních letech, a zejména v této sezóně stal nepřehlédnutelným králem svatebních dortů tzv. chytrý dort. V podstatě se jedná o dort složený ze spousty mini-dortíčku o průměru cca 6cm, které jsou naskládány v patrech nad sebou, a kterým dominuje malý dortík na vrcholku. Ten slouží k onomu "zakrajování rukou společnou a nerozdílnou," zbytek dortíčků však už jen jednoduše porozdáváte svým svatebním hostům a odpadává vám tak nepříjemná povinnost nakrájet dort kousek po kousku.  

6. STOP svatební nudě

Pokud chcete svoji svatební hostinu něčím oživit a své hosty tak mile překvapit, vsaďte na profesionály. Jestliže nemusíte šetřit každou korunu, investice do jejich služeb se vám vrátí v podobě zážitků, na které jen tak nezapomenete. Vynikající jsou třeba atrakce či vystoupení, které vás i vaše hosty vtáhnou "do děje." Populární jsou např. učitel samby, vystoupení karikaturisty (každý váš host si domů odnese vlastní karikaturu), "užvaněného" kouzelníka, koktejl show, zapůjčení skákacího hradu pro děti atp. A kolik peněz si na tyto kratochvíle připravit? Na Olomoucku se nejčastěji se odměny pohybují kolem 3 000 -  6 000 Kč, ale není problém se dostat i výše. Záleží na vašich nárocích a představách.7. Ohňostroje se vrací...

Lampiony štěstí, které si spousty novomanželů v posledních letech volily jako večerní tečku za svým velkým dnem, pomalu začínají ztrácet na oblibě, hlavně kvůli bezpečnosti a do módy se tak postupně opět vrací ohňostroje. Nemusíte se ale bát finanční náročnosti. Efektní ohňostroj si můžete pořídit už od 3 000 Kč pokud chcete ohňostroj v délce cca 5 min., který řídí ohněstrůjce, počítejte s investicí okolo 8 - 10 000 Kč.   8. V hlavní roli? Vy dva!

Vedle dokumentární fotografie, o které jsme se již zmiňovali, se do popředí zájmu českých nevěst a ženichů dostává také svatební video. I tady se ale nejedná o "klasické" inscenované video typu "nevěsta a ženich běží loukou k sobě, než si padnou do náruče,"  ale hlavně dva typy snímků: dokumentární film a tzv. "trailer" (kinoupoutávka), tedy asi tříminutový sestřih vašeho svatebního dne, který si můžete umístit na Facebook či jinou sociální síť, umístit na Youtube, rozeslat rodině a známým mailem... vždy podbarvené hudbou, která se vám líbí a hlavně se k vám hodí :) Ceny za pořízení svatebního videa se pohybují v rozmezí cca 6 - 20 000 Kč/natáčení + sestřih.

9. Svatební kurz, kde vás naučí připravit svatbu

Připravujete svatby sami bez pomoci koordinátora? Navštivtě jednorázový inspirativní svatební kurz a prožijte odpoledne ve společnosti dalších párů, se kterými si můžete vyměnit dosavadní zážitky a zkušenosti. Na kurzu vám zkušená svatební koordinátorka provede kalendářem příprav, získáte tipy na spolehlivé dodavatele a poučí vás, jak připravit svatbu efektivně a s přiměřenými náklady. Součástí každého kurzu je i malé občerstvení a také účast kadeřnice a vizážistky, se kterými během semináře můžete konzultovat nebo si za malý příplatek rovnou vyzkoušet svatební make-up či účes. Cena kurzu je 990 Kč/pár. Více o těchto kurzech se můžete dozvědět na webu caxa.cz

10. Loučení se svobodou? Rozhodně stylové!

Loučení se svobodou se už dávno nepořádá ve stylu divokých večírků plných striptérů a striptérek, ale naopak stejně jako v posledních několika letech i letos se můžete často potkat s tím, že si nevěsta s kamarádkami pronajme fotoateliér, zaplatí vizážistku a kadeřnici a nechají si nafotit profesionální fotky nebo třeba společně navštíví wellness centrum, kde si užijí relax a rozmazlování.

Ženich a jeho "kumpáni" si stále častěji zase vychutnávají outdoorové akce typu paintball nebo pronájem různých aut a zdolávání terénu, a teprve potom se uchýlí ke klasickému zapíjení. Pokud vás ale ani jeden z těchto nápadů nezaujal a chcete na rozlučce opravdu maximálně ušetřit, uspořádejte společné grilování ve znamení motta "co si přineseš, to si i sníš a vypiješ." Uvidíte, že přátelé se na vás zlobit nebudou a právě z těchto akcí nakonec bývají ty nejlepší večírky. 
Ať už vás inspirovala kterákoli z těchto variant, pořádně si ji užijte!  

11. Zkrášlovací tipy pro ženichy  

Nejen nevěsta, ale také ženich by měl vypadat "šik." Proto se pokuste přesvědčit toho svého kromě návštěvy kadeřnictví alespoň k základním úkonům jako je vyčištění pleti, manikúra a pedikúra. Také barevné ladění oblečení ženicha by mělo odpovídat celkovému barevnému ladění svatby. A pokud se vám podaří přesvědčit jej navíc i k návštěvě solárka, budete na svatebních fotkách oba vypadat jednoduše dokonale :)

Snad vás naše tipy inspirovaly nebo jste se díky nim alespoň na chvíli odreagovali!
Hodně štěstí s přípravou svatebního dne Vám přeje tým svatebního centra CAXA!

 

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.