Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Svatební řeč a přípitek obvykle pronáší tatínek nevěsty při zahájení slavnostní hostiny. Po usazení hostů si zjedná ticho zacinkáním lžíce o skleničku a zahájí svatební proslov. Záleží na fantazii otce. Někdo se více či méně stydí, někomu hovořit k davu problém nedělá. Každopádně jej předem na tento fakt upozorněte, protože jeho proslov rozhodně ke slavnostnímu dni patří.

Zde je pár tipů, které jsem našla na internetu, tak se jimi můžete inspirovat (převzato z www.zbynekmlcoch.cz

1. Svatební řeč otce nevěsty 1

Drazí svatebčané, milí přátelé !

Měli bychom si vlastně spokojemě zamnout ruce: poslední (jediná) dcera je ode dneška provdaná a my s mou ženou jsme se zbavili mnoha starostí! Aspoň doufám. Opět nastane v našem domě klid, žádná hlasitá hudba, žádné krvavé televizní filmy,které nemám rád, žádné "mládežnické party." Ode dneška nemusíme splňovat žádná módní přání my, ale někdo jiný, nebudeme muset platit nabourané blatníky a ubývající benzín. A nebudeme muset poslouchat filozofické traktáty o svém zpátečnictví a o alternativním způsobu života. Přesto však myšlenka na to, že tě, moje milá, musím prospustit z naší péče, není nijak veselá. Za těch více než tisíc týdnů jsme si na tebe velmi zvykli. Docela lehké jsme to se tebou vždycky neměli, a když se nám podařilo tě tak zvaně dostat pod čepec, mohl bych jen pronést pár obvyklých frází , ale tomu se chci vyhnout. Jako starý a zkušený manželský rutinér, který už má za sebou i stříbrnou svatbu, se cítím povinen udělit vám v postavení otce nevěsty několik dobrých rad a receptů na úspěšnou cestu manželstvím. Ale naskýtá se otázka: existují vůbec takové rady a recepty? Vždyť každý manželský pár je tvořen dvěma jedinečnými a nazaměnitelnými individualitami. Ale jedno se dá vždycky říci: vydaří-li se manželství nebo nevydaří, to není jen otázkou osudu a okolností, ale především otázkou vlastního přičinění. Budete-li spolu šťastní, záleží v prvé řadě na vás obou, na vaší dobré vůli, vašich ohledech, toleranci a vaší ochotě k soužití. My všichni vám přejeme štěstí a spokojenost, vždyť proto jste si před chvílí řekli své "ano".

2. Svatební řeč otce nevěsty 2

Milé děti, vážení hosté!

Pro nevěstina otce je toto jeden z nejtěžších dnů jeho života. Musí dát dceru cizímu muži a ještě za to zaplatit! A ke všemu má ještě pronést radostnou řeč. Nechce se od něj příliš mnoho? Ale žerty stranou. Milá dcero, milý zeti! K vaší svatbě vám co nejsrdečněji blahopřejeme. Ať vás na vaší společné cestě životem provází jen štěstí a spokojenost! A jestliže se přidá také menší blahobyt, nebude to určitě na škodu. Dva (tři, čtyři ...) hezké společné roky už máte za sebou, doufejte, že to byl dost dlouhý čas na to, abyste se navzájem poznali, akceptovali své zvyky i zlozvyky a naučili se na ně správně reagovat a tolerovat je. Ale když vás tak vidíme a slyšíme, vycítíme velmi rychle, že si rozumíte i bez zbytečných slov. Můžete startovat do manželství s jistotou, že s věrným a spolehlivým partnerem zvládnete všechny budoucí problémy. A tato jistota je rozhodujícím sloupem stability harmonického vztahu mezi dvěma lidmi. Vy svou cestu určitě zvládnete. Toto pevné přesvědčení mně - jako usouženému otci nevěsty- usnadňuje tento den slavit klidně a vesele!

Milá dcero, milý zeti! Toto je hezký a důležitý den ve vašem společném životě. A na to vyprázdněme naši první skleničku. Ať se Vám splní všechna přání, naděje i sny, které jistě máte. Držíme vám palce!

3. Svatební řeč otce nevěsty 3

Milá Sabino, milý Michaeli , milí hosté!

Konečně je to tady, Sabino a Michaeli. Přišel den vašich snů a touhy. Řekli jste své ano a stali se před bohem i lidmi manželským párem. Dnes jsme se zde sešli, abychom tuto událost společně oslavili. Vážení hosté, srdečně vás vítám! Chceme společně strávit veselý a ničím nerušený den.
Ještě zpět k vám, milá Sabino a Michaeli. Všichni, kdo se zde sešli, jsou jistě rádi, že se dočkali tohoto dne.  A nezrodil se tak snadno, když jste se poznali, nebyl tento šťastný konec ještě v dohledu. Nikdo nemohl předvídat, že vás vztah povede až k dnešnímu vyvrcholení. Museli jsme nejednou přetrpět potoky slz, uplakaný obličej a tísnivou náladu v domě. Ale vzájemné potyčky jsou jistě častou kulisou při vzájemném namlouvání. Pokud si vzpomínám, bylo tomu tak i u mne a mé drahé manželky - alespoň podle ní.
Jeden básník řekl: Pokud může být ráj na zemi, je to jedině ve šťastném manželství. Ptáme-li se manželů, co je šťastné manželství, dostaneme nejrůznější odpovědi. Jedni říkají, že je stmelují těžkosti a utrpení, jiní věří na společné povolání a společné koníčky, jiné zas spojuje sportovní činnost. Ale většina asi řekne, že rozhodující je vzájemná láska. Ale co znamená to slovo láska? Je to snad touha, žádostivost, oddanost, náklonnost? Pro mne to znamená snášet se s druhým ve zdraví i nemoci, brát jeden druhého takového jaký je, ne jakého ho chceme mít. Teprve po delším společném soužití člověk ví, jak se má ke druhému chovat a starat se o něj. Láska je jakousi maltou manželství. Ani šťastné manželství se neobejde bez boje. A důležité přitom je umět především ustupovat, ne vítězit.
Ale abych zbytečně nemluvit - přejeme vám, abyste si vždy zůstali v lásce plně oddaní. Teď pochopitelně jste, to je samozřejmě, ale přejeme Vám, abyste takoví zůstali i ve špatných dnech, v radosti i v žalu. A teď se chopme skleniček a připijme našim novomanželům!

 

Pokud není přítomen tatínek nevěsty, může se tohoto úkolu zhostit i její svěděk, bratr či jakýkoli jiný blízký člověk nevěstě či ženichovi.

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.