Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Kdy, kde a jak zařídit svatební obřad

Svatební obřad si dnes může každý zařídit, kde si jen bude přát. Kromě klasických obřadů na radnicích, matrikách, obecních úřadech a v kostelech dnes není výjimkou svatba na hradě nebo na zámku, pod širým nebem a dokonce se setkáme i s obřady pod vodou, ve vzduchu, na lodi atd. Inu, fantazii se meze nekladou.

Pokud si přejete uzavřít civilní sňatek  na radnici či jiném k tomu určeném oficiálním místě, je nutno zajít na patřičný úřad několik měsíců předem a dohodnout si  termín obřadu. Veškeré další informace dostanete na příslušném úřadě. Otázkou je, jak dlouho dopředu je nutno termín zajistit.  Pokud chcete uzavřít sňatek v „sezóně“, tj. od dubna do září, doporučujeme zajistit si vhodný termín minimálně půl roku dopředu, abyste se vyhli omezenému výběru datumů a časů. Mohlo by se Vám pak stát, že volný termín bude třeba jen v 9 hodin ráno nebo v 15:00 odpoledne.

Mimo sezónu by nemělo být problémem zajistit si vhodný termín i 1-2 měsíce dopředu. Všechny matriky obvykle oddávají v pátek, v sobotu, a také v některé všední dny. Obvyklý poplatek za uzavření civilního sňatku činí 1000 Kč.

Pokud byste se rozhodli uzavřít sňatek mimo oficiální prostory k tomuto určené, je nutné dohodnout se s příslušnou matrikou na podmínkách a poplatcích. Záleží vždy především na benevolenci a ochotě oddávajícího a matrikáře. Při objednání svatby na úřadě je nutné mít s sebou občanské průkazy a rodné listy obou snoubenců. Na místě se pak vyplní žádost o uzavření sňatku, kde se uvede vše potřebné.

Některé páry si pro svůj svatební obřad vyberou kostel. Nutno říct, že od roku 1992 mají jak civilní tak církevní sňatek v našem právním řádu rovnoprávné postavení, stejnou právní váhu a závaznost a zákon o rodině pro ně stanovuje stejné podmínky. Tedy uzavřou- li snoubenci církevní sňatek, nelze následně uzavřít sňatek civilní. Pokud však uzavřou sňatek civilní, mohou absolvovat i sňatek církevní, ale tento má již jen povahu slavnostního obřadu, jelikož manželství již bylo po právní stránce uzavřeno. Pokud jste si tedy vybrali kostel, je nutno zajít za farářem, který jej spravuje a dohodnout s ním termín. V tomto případě je nutný minimálně 2-3 měsíční časový předstih, protože před vlastním obřadem musíte absolvovat několikeré setkání.

Pokud je Vaše představa o uzavření sňatku úplně jiná, doporučujeme obrátit se na nějakou renomovanou svatební agenturu, která Vám poradí a případně i zajistí svatbu dle Vašich představ (v baloně, ve vlaku, v zahraničí či jiném netypickém prostředí). V tomto případě však musíte počítat s většími výdaji, a také se budete muset obrnit trpělivostí, kterou budete potřebovat k vyřízení všech potřebných úředních náležitostí. 

A nakonec několik pověr o termínech …..

- Májové sňatky jedno léto trvají …
- Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš…
- Svatba v říjnu – láska kvete, ale blahobyt uteče …
- V listopadu svatbu radost nese, v prosinci Tě sníh a zima třese, ale svatba daruje Ti lásku navěky !
- Svatba na Nový rok – k věrnosti a lásce skok …

Z těchto pověr se dodržuje v dnešní době více méně už jen ta květnová. Tato pověra vznikla v dřívějších dobách proto, že když se nevěsta vdala v květnu, dítě se pak narodilo v zimních měsících a tyto děti pak často umíraly (dříve byly nevěsty panny a potomek byl počat obvykle až během svatební noci či brzy po ní). To však už v dnešní době neplatí. Květen je každopádně jedním z nejkrásnějších měsíců na svatbu (všechno kvete, je obvykle krásné příjemné počasí, ne ještě moc horko ...), tak proč jej nevyužít .... Navíc - máj - lásky čas...

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.