Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Svatební dekorace

Svatební dekorace obecně zahrnují vše, co se dá použít k výzdobě domu nevěsty či ženicha, výzdobě interiéru restaurace, zahradní party či oddacího místa a k dekorování svatební tabule.

Dům nevěsty

Je pěkné, pokud zařídíte, aby i dům rodičů nevěsty, odkud se obvykle nevěsta a celá svatba vypravuje, byl slavnostně nazdoben , aby bylo zřejmé , že se tu dnes koná svatba. Výzdobu mohou zajistit také kamarádi či příbuzní, které tímto úkolem pověříte. Tuto svatební výzdobu lze zajistit formou svatební slavobrány umístěné před vchod do domu, kterou nazdobíte bílými pentlemi, květinami či balónky. Balonky se dají objednat v různých barvách i s potiskem a speciální balonkové aranžmá Vám zhotoví i některé specializované firmy.  Anebo můžete umístit na vchodové dveře nazdobený myrtový či slaměný věnec s pentlemi. Svatební výzdoba bývá laděna do bílé barvy anebo do kombinace bílé s barvou, do které je laděna celá svatba.

            

(Balonky bez potisku i s potiskem možno objednat i ve Svatebním centru CAXA , www.caxa.cz)

Samozřejmostí k přijetí svatebních hostů v domě nevěsty je uklizené, vyvoněné prostředí včetně slavnostní výzdoby. Kromě květin, slavnostně prostřeného stolu s drobným občerstvením můžete použít také bílé či barevné balonky. K občerstvení hostů postačí jen menší stůl, který opatříte čistým ubrusem a dozdobíte vliselinovou či organzovou textilií, květinovým aranžmá v patřičné barvě (nemusí být vždy nákladná květinová vazba, stačí i něco jednoduššího s nápadem za pár korun, využít můžete také ovoce v jednoduchém aranžmá atp.).

Samozřejmě sem umístíte i do barvy sladěné ubrousky. Pokud se týče občerstvení jako takového, záleží samozřejmě na časovém harmonogramu celého dne. Pokud jde o klasický formát - tedy rodina se sejde v dopoledních hodinách v domě nevěsty a obřad se koná někdy kolem poledne, tudíž čeká Vás klasický oběd - stačí menší občersvení jako např.: na talíř dejte svatební koláčky, na další svatební cukroví, což by mělo teoreticky stačit, pokud chcete i něco slaného, doporučuji obloženou mísu či pár chlebíčků anebo jiné studené občerstvení dle vlastní fantazie. A aby paní domu nemusela každého příchozího hosta obsluhovat samostatně, doporučila bych na stůl umístit také čisté sklenice a základní výběr nealkoholických nápojů, tak aby si každý host mohl dopřát to, na co má chuť- samozřejmě v tomto případě musíte hosty pobídnout, aby se v případě potřeby obsloužili sami. O podávání alkoholických nápojů by se měla postarat zodpovědná mužská ruka (tatínek, svědek, bratr apod.).

Tip: Na stůl dejte bílý ubrus, doprostřed naaranžuje pruh organzy nebo netkané textilie v požadované barvě, na okraj umístěte pár skleněných váz a misek naplněných vodou a dekoračními kamínky či perličkami v požadované barvě a umístěte do nich pár výrazných květů (např. gerbery, růže, slunečnice, lilie apod.). Ještě přidejte pár skleněných svícínků na čajové svíčky, které zpříjemní atmosféru.  Na stůl umístěte talíře s občerstvením a dokola posypte okvětními plátky růží, dekoračními kamínky atd. Do další skleněné nádoby (např. hranatá váza) umístěte do kornoutu stočené ubrousky. Můžete se inspirovat níže.

 

Svatební obřad

Pokud se rozhodnete pro svatební obřad v tradičním pojetí, tedy na radnici či jiném oficiálním oddacím místě, bývá obvyklé, že výzdobu tohoto místa zajišťují na místě, protože tentýž den pořádají několik obřadů po sobě a na individuální výzdobu by nebyl čas. Tedy v obřadní síni už bývá květinová výzdoba zajištěna.Samozřejmě se někde lze určitě dohodnout i individuálně, zejména pokud jste ten den jediní, koho budou oddávat.

Církevní svatební obřad v kostele nabízí obvykle také květinovou výzdobu oltáře, která bývá předem připravena, ale pokud máte vlastní představu a také prostor, můžete si květinovou výzdobu přinést s sebou (květiny na oltář) anebo nechat udělat dle vlastních představ.  Většinou tato výzdoba spočívá v ozdobení jednotlivých lavic myrtovými či květinovými věnečky s pentlemi. Dají se však také jednoduše využít květy z nejkaných textilií, které na lavice přivážete (tyto se dají zakoupit v některých salonech - www.caxa.cz/svatebni-dekorace).

Svatební obřad konaný mimo svatební síň či kostel, tedy například na zahradě, v parku či na jakémkoli jiném místě dle přání snoubenců, s sebou přináší i jistou potřebu slavnostní svatební výzdoby. K použití se nabízí například svatební slavobrána (oblouk dřevěný, kovový apod. nazdobený květinami, mašlemi, textilií atd.), svatební altán (to už je trochu nákladnější záležitost, pokud ho samozřejmě na místě konání svatby nemají sami k dispozici), a samozřejmě i květinová výzdoba na stůl, který budete samozřejmě potřebovat za účelem podpisu potřebných oddacích dokumentů. Můžete využít také různé květinové stojany, květináče s buxusovými koulemi či jinými tvary apod. Takovouto výzdobu (slavobrány, altány) si můžete zapůjčit v některých svatebních agenturách (i na www.caxa.cz), zhotovení květinových dekorací bych ponechala na odbornících, kteří Vám na místě také celou výzdobu připraví.

Pokud budou přítomní svatebčané usazeni při obřadu na lavice či židle, tyto doporučuji také nazdobit - nejjednodušší jsou opět mašle z netkané textili, ale použít můžete také myrtové věnečky, květinové dekorace, ale ty už jsou určitě nákladnější .

 

Dekorační okvětní lístky

Tyto lístky se používají obvykle k následujícím účelům:
- rozhazují je květinové děti - družičky, které kráčí při obřadu před nevěstou
- využívají se k posypání svatební uličky
- při průchodu svatební uličkou po skončení obřadu je spolu s rýží sypou na novomanžele ostatní svatebčané (pěkné je, pokud nasypete okvětní lístky spolu s rýží do připravených barevných kornoutků a ty před obřadem svatebčanům rozdáte, určitě to bude vypadat lépe, než když na Vás sypou rýži balenou v originálním pytlíku z obchodu. Kornoutky naskládejte do ozdobného košíčku a pověřte rozdáváním někoho ze svatebních hostů - svědkyni, kamarádku, sestru...)
- používají se na posypání - dekoraci - svatební tabule
- rozhodně jsou velice efektní na fotkách

Existují různé druhy okvětních lístků, které lze použít, a to samozřejmě okvětní lístky z živých růží, které si objednáte v květinářství (obvykle tu mají k dispozici i starší růže, které se dají na tento účel použít - asi bych neplýtvala čerstvým drahým zbožím - dohodněte se v květinářství), dále pak existují mrazem sušené okvětní lístky z růží, které jsou velice pěkné a efektní a prodávají se v různých barvách a využít můžete také lístky umělé, textilní, které už dnes seženete poměrně kvalitné a velice podobné lístkům živým. Výhodou sušených a umělých lístků je, že i v teplém počasí vydrží pořád stejné.

 

 Konfety

Konfety mohou mít stejnou funkci jako okvětní lístky, používají se různá srdíčka, kytičky, kamínky apod., a to především na dekorace svatebních tabulí a pro různá aranžmá ve skle. Dále pak existují ještě papírové konfety, které mohou být např. ve formě plněných trubiček, které vystřelíte na snoubence a je zasype záplava různobarevných papírků (velice efektní na fotografiích).

 

Bublifuky

Bublifuky se používají především stejně jako rýže a okvětní lístky k posypání novomanželů po ukončení obřadu. Jen upozorňuji, že je potřeba použít speciální svatební bublifuky, které seženete pouze ve svatebních salonech či specializovaných webových stránkách. Klasický bublifuk koupený v obchodě totiž zanechá na šatech fleky, které buď nejdou vyprat vůbec anebo jen velice ztěžka. Pokud se někomu podaří Vás takovýmto bublifukem pokropit celou, je zcela jisté, že šaty už nepůjdou vyprat a v salonu po Vás budou chtít škodu uhradit. Navíc problém je někdy i v tom , že fleky "vylezou" , až se šaty vyperou. Takže, bublifuk ano, je velice efektní na fotkách a také s ním zabavíte malé děti, ale jen ten speciální , např. viz. foto. Ten zaručeně fleky nedělá, máme to odzkoušené, protože je i prodáváme.

Veškeré zmíněné zboží ( lístky, bublifuky, konfety) zakoupíte i ve Svatebním centru CAXA, www.caxa.cz/svatebni-dekorace)

Polštářky na snubní prstýnky

Na většině oddacích míst dostanete snubní prstýnky na více či méně nápaditém skleněném či plechovém tácku. Proto si myslím, že není od věci pořídit si netradiční polštářky či tácky, na které umístíte své snubní prstýnky. Prstýnky jsou symbolem věčnosti, proto si, myslím, také zaslouží pozornost. Navíc Vám zůstane pěkná památka na Váš svatební den. Pokud jste šikovná, polštářek si vyrobíte, pokud ne, zakoupíte či zapůjčíte si v některých salonech či na internetu. Zhotovit lze ze zbytků látky ozdobené kytičkami, perličkami, mašlemi, z netkané textilie, živých květin, listů  atd. Anebo lze objednat u některých šikovných květinářek.

 

Svatební tabule

Výzdobě svatební tabule by měla být určitě  věnována patřičná pozornost, protože svatební tabule je Vaší vizitkou a nejde jen o zvolené pohoštění v dostatečném množství, ale také o styl a barevné sladění. Barva Vaší svatební tabule by měla korespondovat s celkovým barevným laděním svatby, tedy pokud jsou všechny květiny do růžova, i ladění svatební tabule by mělo být do růžové barvy. Pokud máte například krémové šaty s vínovým zdobení, nabízí se výzdoba svatební tabule také v těchto barevných tónech. Samozřejmě záleží i na barvách , které jsou použity v interiéru , ve kterém se svatba koná - například pokud je interiér žlutooranžový, nebudeme dávat růžovou výzdobu, ale pokusíme se o barevný tón ladící s interiérem, pokud zrovna nechceme žlutooranžovou, pak volíme neutrální tón, tedy bílou či krémovou, např. v kombinaci se zlatou či stříbrnou.

Některé restaurace nabízejí automaticky při objednání svatební hostiny různé barevné varianty a materiál (látkové ubrusy, ubrousky, šerpy apod.) již mají k dispozici . Anebo již používají různé dekorativní materiály pro tento účel určené. Jiné restaurace Vám nabídnou pouze jednu či dvě varianty. Pokud Vám nabízená barevná varianta nevyhovuje, můžete se dohodnout na bílých ubrusech, které by každá slušná restaurace měla nabídnout, a na dodání vlastního materiálu, který by pak použili při výzdobě svatební tabule. Anebo si můžete domluvit šikovného dekoratéra, který má se svatbami zkušenosti, a ten Vám pak výzdobu svatební tabule na místě zajistí.

Pokud jste si objednali společenskou místnost či sál anebo využijete pro svatbu prostor vlastních, pak je výzdoba na Vás či na šikovných rukách odborníka, kterého si opět můžete objednat (např. ve svatebních salonech, v květinářství, specializované firmy apod.). K tomu, aby svatební tabule byla pěkná, není potřeba ani příliš mnoho financí, živých květinových vazeb ani speciálního materiálu. Postačí Vám jen nápad, šikovné ruce a trocha inspirací, které můžete čerpat i na těchto stránkách. V současné době se používají v hojné míře netkané textilie (vliselin) v různé kvalitě, barvách i rozměrech anebo také organzové šerpy. Můžete použít samozřejmě i jiný materiál (měl by být vzdušný a snadno tvarovatelný) - např. tyl, taft apod.

Jako podklad použijete bílý či jiný jednobarevný ubrus (pokud nemáte látkové ubrusy, dá se objednat i silnější podkladová netkaná textilie v různých barvách v rolích širokých 1,2 m a dlouhých obvykle 25 m). Na tento ubrus pak buď pokládáte čtvercové ubrusy s různými vzory na koso (ke většině těchto ubrusů obvykle rozměru 80x80 cm seženete i ubrousky o rozměru 40x40 cm ve stejném designu) , anebo použijete šerpu (obvykle šíře 30-50 cm, role o 10 nebo 25 m), kterou položíte středem tabule (dle materiálu můžete nařasit nebo jen volně položit). Tato šerpa může být samozřejmě z netkané textilie, organzy, tylu apod., já sama více upřednostňuje měkké materiály, tak aby se daly středem nařasit, což vypadá mnohem efektněji. Na tento středový pás (nebo do středu tabule, pokud jste použili čtvercové ubrusy) pak umístíte další ozdoby, například květinové vazby (úplně postačí menší vazby, jednu větší, výraznější  bych umístila jen na čelo tabule, jinak stačí opravdu jen menší vazby, mějte na paměti, že na tabuli pak bude i spousta talířů s občerstvením, takže aby tam zbylo dostatek místa). Jako ozdobu pak použijte okvětní lístky nebo kamínky, kterými posypte jak středový pás tak i zbytek tabule. Ke každému místu pak připravte kromě příborů a sklenic také ubrousek ve stejném barevném odstínu jako je středová šerpa anebo v úplně stejném designu. Ubrousky můžete skládat na různé způsoby, můžete použít i 2 barvy a ubrousky složit do sebe. Mějte však na paměti, že je potřeba použít ubrousky speciální, pevné, které lze skládat, a které se svou strukturou podobají ubrouskům látkovým.

Nezapomeňte ani na svatební tiskoviny - tzn. jmenovky, menu apod., pokud je máte připravené. Menu není nutností, ale jmenovky bych určitě neopomněla, vyhnete se tak případným zmatkům a nedorozuměním. A nemusí být úplně klasické, použijte například jablíčky (viz foto), balonky přivázané na židlích atd.

Jak můžete vidět na některých fotkách, ne vždy je nutné použít klasické květinové vazby, stačí třeba i 1 květ ponořený do skleněné vázy či misky naplněné okrasnými kamínky či pískem anebo úplně jednoduchá květinová vazba (např.kaly, lilie apod.). Květiny dokonce nemusíte použít vůbec, stačí jen poházená tráva v kombinaci s okvětními lístky, či tzv. "štěstíčka" v květináči (či jiné hrnkové květiny, jako např. fialky, voskovky, minirůžičky, na jaře třeba petrklíče, hyacinty, narcisky či tulipány) , které zabalíte třeba do netkané textilie anebo ozdobíte sisalem, perličkovými zápichy apod. Hrnkovky pak můžete použít třeba i jako dárky pro svatebčany anebo si jimi můžete vyzdobit svůj byt a budou Vám ještě dlouho připomínat Váš den D. K dekoracím lze použít i ovoce, samozřejmě pak i sušené či umělé květy a vazby.

A samozřejmě nesmíte zapomenout na svíčky. Svíčky dotvoří slavnostní atmosféru a měly by být zapálené při příchodu hostů na svatební hostinu. Samozřejmě večer ještě více umocní slavnostní atmosféru - a čím více, tím lépe.  Kromě klasických kónických svíček umístěných v klasických jedno či víceramenných svícnech se dnes nabízejí i jiné možnosti jako jsou svíčky plovoucí (umístěte do skleněné misky spolu s květy či okvětními lístky nebo kamínky) , svíčky čajové , dále pak různé kulaté, hranaté svíčky   a mnoho dalších. Svíčky se také mohou stát dominantou Vaší svatební tabule s použitím dekoračních stuh a dalších materiálů.

<A onclick="FotoOpen('http

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.