Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Snubní prstýnky

Tradice snubního prstenu patří vůbec k nejstarším ze všech svatebních tradic a rituálů. Skoro každá civilizace používala prsten jako symbol manželské smlouvy. A tato tradice přežívá téměř ve všech případech i dnes.

Obvykle se snubní prsten nosí na prsteníčku levé ruky. Tento zvyk pochází od Egypťanů, kteří věřili, že žíla na levé ruce je přímo spojena se srdcem. Dnešní praktičtější vysvětlení říká, že levá ruka se používá méně a tudíž je menší pravděpodobnost , že se prsten poškodí, protože většina lidí jsou praváci.

Při koupi snubních prtenů dbejte především na kvalitu zlata, tzn. na ryzost. U zlata je to 585/1000 (14-ti karátové zlato u nás nejvíce používané ) a 750/1000 ( 18-ti karátové zlato , které je dražší než 14-ti karátové ) . U platiny je to pak označení 950/1000. Toto označení by mělo být vyryto ( punc ) v každém   výrobku ze zlata .

Zlato má několik barevných odstínů , ze kterých můžete vybírat. Klasickou barvou zlata je žlutá, ale v současné době se těší stále větší oblibě barva bílá , objevuje se však i barva růžová . Barvy se mohou také navzájem kombinovat, čímž dosáhnete zajímavého výsledného efektu. Tuto možnost ocení zejména ti,kteří nosí jak žluté, tak bílé zlato , a mohou kombinovat snubní prsten s jakýmikoli šperky.

Můžete také kombinovat matné a lesklé zpracování zlata , což je velice efektní především u moderních vzorů.

V současné době je také oblíbeno zazafasování kamenů , především do dámských prstenů. Používají se buď kameny syntetické( tzv.zirkony), anebo brilianty různé velikosti a kvality. Brilianty jsou samozřejmě dražší, ale rozhodně efektnější ( zejména při větší velikosti kamene) a trvanlivější. Pánský prsten obvykle bývá  stejný jako dámský , ale bez použití kamene, i když může být i s kamenem, pokud si to zákazník přeje.

Pokud se týče vzorů, každý výrobce či klenotník nabízí velké množství vzorů , ze kterých si můžete vybrat. Můžete také vyžadovat různé úpravy týkající se šíře prstenů , různé modifikace barev , zafasování kamenů atd. Záleží vždy na individuální dohodě s klenotníkem. V některých zlatnictvích Vám také prsteny vyrobí z Vámi přineseného zlata.

                                                

Do prstenů si většina snoubenců nechává vyrýt jméno svého partnera a datum uzavření sňatku, ale není to však podmínkou. Samozřejmě fantazii se meze nekladou a můžete si nechat do prstenu vyrýt cokoli dle vlastního přání ( pokud samozřejmě vzor prstenu toto umožňuje ).

Prsteny doporučujeme vybírat ráno ( především v letních měsících ) , dokud nemáte nateklé prsty. Anebo počítejte s tím ( pokud jdete vybírat prsteny v horku či odpoledne ), že  si musíte vybrat spíše menší velikost, aby Vám pak prsten z prstu nespadl. V každé prodejně či zlatnictví nabízejí k vyzkoušení velikostní kroužky, pomocí kterých velikost určíte . Personál Vám určitě s výběrem poradí.

Snubní prsteny od renomovaných výrobců nabízejí v současnosti i mnohé svatební salony. My například spolupracujeme s firmou Retofy, Lukáš Rýdl, Lašák, Benet , Soliter.  ( www.caxa.cz/prehled-sluzeb )

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.