Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Rozvrh svatebního dne

Je dobré vytvořit si předem základní rozpis činností, které Vás během svatebního dne čekají  a na každou z nich si naplánovat dostatečnou časovou rezervu.
Časy pro jednotlivé činnosti si raději ještě předem odsouhlaste se zúčastněnými (fotograf, kameraman, hudba atd.). Pokud jste si neobjednali svatebního koordinátora, který se postará o vše potřebné a o hladký průběh dne, je dobré určit jednotlivé osoby (svědek, kamarádka, sestra atp.), které pověříte jednotlivými úkony - např. jeden člověk bude organizovat nasedání do aut a řazení svatebního průvodu dle předem připraveného rozpisu, stejně tak jako odjezd na obřad a na hostinu. Další člověk by měl organizovat občerstvení a zabavení hostů při svatební hostině před příjezdem nevěsty a ženicha, kteří se obvykle mezitím fotí. Další by měl mít nastarost upevnění voniček na klopy svatebčanů před obřadem. Další pak rozdávání výslužek při odchodu jednotlivých hostů. Další uložení svatebních darů a výběr svatebních blahopřání atd. atd. Pokud se budete převlékat, požádejte také kamarádku o pečlivé uložení  a postarání se o svatební šaty, které budete muset po svatbě v pořádku vrátit. Pokud si to takto zorganizujete a každý bude mít na starost konkrétní věc, nebudete se pak celý den stresovat, jestli je zařízeno vše potřebné a svůj den si budete moci užít. Není také dobré zatěžovat rodiče, protože oni by si tento den měli užít spolu s Vámi.

Předpokládejme při tomto harmonogramu, že dorty a cukroví, případně květinovou výzdobu, jste již odvezli den předem do restaurace, svatební tabule je připravená, výslužky nachystané a popsané v restauraci. Pokud ne, nezapomeňte těmito úkoly někoho pověřit.

Také předpokládejme klasický model svatby - tedy svatba se koná kolem poledne na úřadě či v kostele, vyjíždí se z domu rodičů nevěsty, kde se před obřadem scházejí svatební hosté, a také ženich s nevěstou. Pokud je tento model jiný (např. není možné se sejít z jakéhokoli důvodu v domě nevěsty nebo obřad se koná i na místě konání hostiny atd.), samozřejmě je nutné jej přizpůsobit okolnostem.

Činnost:

Čas :  Budíček (vstávání, oblékání, případně snídaně - doporučuji, ať se Vám neudělá špatně, i když    máte pravděpodobně stažený žaludek)
Čas:   Odjezd ke kadeřnici, kosmetičce, případně do salonu (zde vše včetně oblečení do svatebních šatů - v tomto případě nutný doprovod, sama se ve svatebních šatech autem neodvezete, doporučuji přidělit nevěstě šoféra, který ji bude mít na starost po celý den, do salonu může odvézt svatebním autem, kde mu jej přímo nazdobí - tedy odjezd nevěsty domů kompletně připravené včetně auta)
Čas:   Oblékání nevěsty do svatebních šatů doma (v případě, že se neoblékáte v salonu)
Čas:   Vyzvednutí svatební kytice a květin pro maminky - zajistí ženich v květinářství
Čas:    Příjezd ženicha a svatebních hostů do domu nevěsty, upevnění voniček, výzdoba svatebních aut
Čas: Přivítání svatebních hostů, podání občerstení v domě nevěsty (cukroví, koláčky, chlebíčky, obložené mísy, někdy se podává snídaně - párky apod. - není nutné)
Čas:   Oficiální poděkování rodičům za nevěstu/ženicha, předání kytic maminkám a nevěstě
Čas:   Odjezd na svatební obřad (viz řazení aut dle předem připraveného rozpisu)
Čas:   Příjezd na místo konání obřadu (cca 30 min. předem)
Čas:   Obřad
Čas:   Gratulace (+ netradiční překvapení pro novomanžele), sypání rýže, okvětní lístky
Čas:   Focení nevěsty a ženicha, odjezd ostatních svatebčanů na hostinu
Čas:   Příjezd novomanželů na hostinu
Čas:   Tradiční zvyklosti (přenášení přes práh, rozbíjení talíře apod.)
Čas:   Usazení hostů dle připraveného zasedacího pořádku
Čas:   Servírování nápojů a přípitku
Čas:   Přípitek + svatební proslovy
Čas:   Svatební oběd - polévka následovaná dalšími chody
Čas:   Čtení svatebních blahopřání (čtou svědkové), vybalování svatebních darů, poděkování za dary
Čas:   Volná svatební zábava
Čas:   První tanec novomanželů, zahájení taneční zábavy
Čas:   Tanec, hry, volná zábava
Čas:   Krájení svatebního dortu 
Čas:   Únos nevěsty (pokud je plánovaný, pokud jej sami neplánujete, přesnou dobu nelze určit - není nutný, ale často se dělá, někdy je lepší nevěstu neunášet, aby to nenarušilo celkovou zábavu)
Čas:  Raut, případně večeře (dle Vašich představ  - osobně doporučuji raut, při celodenním občerstvení má málokdo chuť na večeři, spíše na zobání různých druhů pochutin) 
Čas:   Večerní zábava  
Čas:   Vyvrcholení večera, např. ohňostroj, vypouštění lampionů...
Čas:   Zábava (odcházejícím hostům je potřeba dát výslužku a poděkovat za účast na svatbě, je slušné , aby nevěsta i ženich i v pozdních hodinách byli schopni komunikace s hosty  a důstojného rozloučení)

Ukončení svatebního dne samozřejmě závisí na situaci a těžko odhadnout čas, ve kterém bude zábava ukončena.

Po ukončení svatební oslavy odjíždí nevěsta a ženich na svatební noc buď do pronajatého svatebního apartmá anebo domů (dle možností). Druhý den je obvykle nutné vyrovnat účet v restauraci, odvézt si případně zbylé cukroví, dorty atp., uložit svatební šaty či jiné zapůjčené věci a připravit vše k navrácení.

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.