Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Před návštěvou salonů - jak a kdy vybírat svatební šaty?

Na svatební šaty se klade dle mých zkušeností obvykle největší důraz z celé svatby jako takové. Každá nevěsta sní o nádherných svatebních šatech, protože ve svatební den je právě ona středem pozornosti.

 
šaty zdroj  www.caxa.cz

V dnešní době volí většina českých nevěst možnost návštěvy půjčovny svatebních šatů, a to především z praktických důvodů. Kupní cena svatebních šatů je totiž obvykle velmi vysoká a navíc svatební šaty jsou přece jen "jednorázová investice." Málokterá nevěsta si umí představit, že by je mohla někdy v budoucnu potřebovat znovu. A i kdyby ano, určitě by se nechtěla vdávat ve stejném modelu.

Přesto se však i tady najdou i nevěsty, které touží po tom si svatební šaty koupit nebo nechat ušít na míru. Ať už pro ten pocit, že je před nimi neměl na sobě nikdo jiný nebo zkrátka proto, že si chtějí zvolit model, který bez kompromisů odpovídá jejich představě. Zajímavostí je, že půjčovny svatebních šatů jsou v podstatě jen českou a slovenskou specialitou. Ve většině jiných států se svatební šaty výhradně kupují.

 

Rozhodnete-li se pro zapůjčení svatebních šatů, doporučujeme vybrat si jen jeden, maximálně však  2-3 svatební salony ve Vašem okolí. Dejte na doporučení Vašich kamarádek či příbuzných. Vybírejte také svatební salon, kde jsou schopni Vám nabídnout i oblečení pro ostatní svatebčany a i jiné služby. Může Vám to usnadnit spoustu starostí a času.

Pokud budete trávit čas objížděním všech salonů v širokém dalekém okolí, zjistíte, že nabídka je stejně více či méně stejná či obdobná, a tu spoustu šatů i informací jen těžce vstřebáte. Na návštěvu svatebního salonu je dobré rezervovat si více času. Nejlépe, když si vezmete den dovolené a k výběru přizvete kamarádku, sestru, maminku či jiného poradce. Doporučuji však to s počtem poradců nepřehánět, málokdy se totiž shodnou na stejném stylu a určitě se stejnými svatebními šaty netrefíte do vkusu maminky, babičky i kamarádky. Zbytečně se tak můžete vystavit problému, jak si vybrat svatební šaty, které se Vám líbí, a zároveň potěšit i maminku či ostatní rodinné příslušníky. 

Říká se, že ženich by měl nevěstu vidět ve svatebních šatech až ve svatební den. Z toho důvodu obvykle u výběru svatebních šatů neasistuje. Existují však nevěsty, které dávají přednost názoru parnera. Volba je samozřejmě na každé z Vás. Pokud Vás ale ve svatebních šatech ženich uvidí až v den svatby, určitě to bude mnohem romantičtější. 

K výběru svatebních šatů přijďte také s pevným termínem svatby, abyste si mohla vybrané šaty ihned zarezervovat. V opačném případě by Vám je totiž mohla "vyfouknout" jiná nevěsta... Nejvhodnější termín pro zamluvení svatebních šatů je ideálně 4 - 3 měsíce před svatbou. Některé svatební termíny jsou však velice žádané (např. druhá polovina dubna, červen, první polovina července, konec srpna a září, a dále pak atraktivní data jako bylo např. 8. 8. 2008 atd.). Proto doporučujeme i včasnější rezervaci. Chcete-li mít dostatečný výběr, pak až půl roku dopředu. 

Kvalitní salony sice svatební šaty během sezony stále doplňují, ale určitě je lepší rezervovat si svatební šaty s dostatečným časovým předstihem, abyste se potom nemusela stresovat. Pokud by se Vám později líbily jiné a byly by volné, ve slušných salonech Vám je vymění. Pokud řešíte svatbu tzv. na poslední chvíli, myslím, že i tak není problém svatební šaty vybrat. Salony dnes nabízejí takové množství šatů, že Vám určitě něco padne do oka. 

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.