Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Důležité informace: odpovědi na nejčastější otázky ohl. půjčování šatů

V následující odstavcích najdete  odpovědi na nejčastější  otázky ohledně půjčování svatebních šatů v půjčovnách, které se neustále opakují  v mnoha internetových diskusích. Myslím, že fakta, která se zde můžete dozvědět, neplatí pouze pro náš salon, ale pro všechny salony obecně (většina majitelů svatebních salonů se mnou nejspíš bude souhlasit). Pojďte se tedy na věc podívat i z oné druhé strany. 

Jaký je hlavní rozdíl mezi koupenými a půjčenými svatebními šaty?

Pokud si svatební šaty koupíte, samozřejmě jsou nové, nepoužité a zaručeně tedy budou vypadat až do Vaší svatby stále stejně. Jakmile se ale rozhodnete si svatební šaty zapůjčit, mějte na paměti, že žádná půjčovna Vám není schopna zaručit, že šaty budou v momentě, kdy si je přijdete vyzvednout, v naprosto stejném stavu, jako když byly nové a Vy jste si je vybírala. Nikdo totiž nedokáže předem odhadnout, jak často během sezony se zrovna tyto šaty půjčí a v jakém stavu je nevěsty vrátí.

V tomto ohledu mám opravdu hodně zkušeností a vím, že ne každá nevěsta se chová k zapůjčeným šatům tak, jak byla upozorněna při jejich vyzvedávání. Samozřejmě s jistým ušpiněním šatů na svatbě se vždy počítá. Svatební šaty jsou přece jen dlouhé a tahají se po zemi. Některé nevěsty však vracejí šaty v takovém stavu, že jsme jen velmi těžce schopni je vůbec nějak vyčistit a vrátit jim původní barvu a tvar. Výjimkou nejsou ani roztrhané a propálené svatební šaty. 

Samozřejmě ledacos se dá opravit, ale bohužel někdy zkrátka není možné šaty uvést do původního stavu. Z letitých zkušeností také mohu říct, že jen málokdo je v momentě vracení šatů ochoten případnou škodu uhradit. V podstatě v daném okamžiku nejde ani tak o peníze na případnou koupi nových šatů, ale spíše o to, že nám vznikne škoda tím, že se vyskytne problém a získáme  nespokojené zákazníky, kteří samozřejmě chtějí šaty také v perfektním stavu a nepoškozené. Těžko se nám pak vysvětluje další nevěstě, že šaty jsou poškozené, protože to způsobila jiná nevěsta týden před ní.
Vina je pak ale vždy na naší straně, což se odráží na špatné reklamě daného salonu. A špatná reklama se nese daleko rychleji než ta dobrá. V tomto ohledu za to ale opravdu leckdy nemůžeme.

Jak se v půjčovně staráme o vrácené svatební šaty?

Takže nám zbývá jen šaty dát do pořádku alespoň tak, jak jen to je možné. To obnáší někdy celodenní drhnutí fleků na šatech kartáčem několikrát dokola, opravy zahrnující třeba přešití půlky šatů apod., a to během šibeničního termínu, protože šaty se Vám v pondělí vrátily a ve čtvrtek si je má vyzvednout další nevěsta. Někdy samozřejmě nejde všechno a další nevěsta je pak nespokojená, což samozřejmě neradi vidíme. 

Co se zničenými šaty?

V těchto případech se u nás nabízí různá řešení - například v případě zničených šatů, které šijeme u nás v salonu, se prostě okamžitě ušijí svatební šaty nové stejné anebo hodně podobné (v  závislosti na momentální dostupnosti materiálu). Co se týče zahraničních šatů - některé, které se opravdu hodně půjčují, občas raději objednáme do zásoby, kdyby náhodou.... Ale při množství cca 600 modelů šatů prostě nemůžeme mít všechny ještě jednou v zásobě pro všechny případy. Také můžeme nabídnout slevu - ale kdo chce šaty s nevypratelnými fleky, byť se slevou? 

Co když některá nevěsta, která měla "můj model" půjčený přede mnou, šaty zničí?

Další možností je samozřejmě nabídnutí jiných šatů, ale málokterá nevěsta chce šaty na poslední chvíli měnit, což samozřejmě chápeme. Nové zahraniční šaty sice objednat lze, ale dodací termíny jsou i 3-4 měsíce, což je v podstatě skoro celá sezona, a pokud máte šaty napůjčované několikrát za sezonu, prostě to nemůžete stihnout. Takže pro nás opravdu někdy vznikne neřešitelná situace, a ač bychom rádi nevěstě dali svatební šaty, které si vybrala, technicky to zkrátka občas vážně není možné. 

Takže, milé nevěsty, vězte, že to, jak šaty budou po celou sezonu vypadat, záleží pouze a jen na Vás. Mějte na paměti, že šaty máte půjčené, tedy nejsou pouze Vaše, a že i ostatní nevěsty je chtějí mít pěkné, čisté, voňavé a nepoškozené. Ani nás netěší, když nám vrátíte šaty roztrhané, propálené a poškozené či špinavé odshora až dolů, a my s Vámi musíme řešit případné pokuty a sankce. O to nám opravdu nejde a není nám to příjemné stejně jako Vám. Pro nás je naprosto dostačující, když nám svatební šaty vydrží alespoň jednu sezonu tak, aby se v nich mohly v pohodě vdát všechny nevěsty, které si je objednaly. Někdo si sice může říct, že když už dal za půjčení 5000 Kč, že to je dost na to, aby mohl dát šatům opravdu pořádně zabrat, ale o tom to opravdu není. Pokud vezmete v úvahu všechny náklady, které máme (pořizovací cena šatů, zaměstnanci, nájmy, energie, praní, žehlení a mnoho dalšího, o čem nemá ten, kdo nepodniká, ani tušení), ta suma opravdu není až tak závratná a nejde šaty půjčit řekněme 2x a potom je vyhodit. V tom případě by se pak všechny půjčovny musely zavřít a Vám by nezbylo nic jiného než si šaty kupovat či pracně shánět za mnohem vyšší pořizovací ceny.

Pokud Vám tedy, mohu poradit, máte-li jakékoli pochybnosti o stavu šatů, které jste si vybíraly třeba v lednu a svatbu máte v září, zajeďte si určitě ještě na zkoušku šatů cca 2-4 týdny před svatbou. Jen tak si totiž ověříte, zda Vámi vybrané šaty vypadají tak, jak vypadaly, když jste se pro ně rozhodla. Kdyby však mezitím vyvstal jakýkoli problém a šaty někdo zničil, salon by Vás o tom rozhodně měl informovat. Takže pokud Vám nikdo nevolal, dá se předpokládat, že je vše v pořádku.

Jak se správně chovat k půjčeným šatům?

Co se týče toho, jak se chovat ke svatebním šatům - pokud jste zvolila šaty s vlečkou, doporučila bych Vám, abyste ji netahala zbytečně po zemi. Většina vleček se dá vzadu připnout či přichytit, případně vzít do ruky. Stejně tak si venku můžete přizvednout i celou sukni, pokud zrovna procházíte třeba blátem. Prostě mějte k šatům ohled a pokud procházíte špínou, zkuste si je přidržet, přizvednout apod... Anebo zaměstnejte družičky.

Pozor také, aby Vám nepřivřeli šaty do dveří od auta - černé šmouhy od šmíru jde také odstranit jen s velkými potížemi a navíc určitě nechcete být špinavá ještě před obřadem.
Vyhýbejte se, pokud možno, cigaretám - některé šaty jsou opravdu z hodně háklivých materiálů a dírka od cigarety je propálená hned. A nevěsta s cigaretou v ruce!? Ruku na srdce, to není tedy zrovna nic moc.

Rozhodně se také vyhýbejte bublifukům zakoupeným v běžných obchodech!!! K této radě jsem přidala tři vykřičníky proto, že fleky takto vzniklé buďto nejde vyčistit vůbec, anebo jen opravdu částečně. Fleky sice nejsou zpočátku vidět, ale jakmile šaty namočíte a vyperete, objeví se na nich stovky malých hnědých flíčků a šaty jsou v podstatě na odpis. Takže bublifuky pouze speciální svatební, které zakoupíte ve svatebních salonech apod. Raději se ale předem informujte.

Při tanci si také dávejte pozor, aby Vám někdo šaty nepřišlápl a neroztrhal, zejména pak v pozdních hodinách, kdy už málokdo své pohyby koordinuje. Na večer bych rozhodně doporučila se převléknout do něčeho praktičtějšího a pohodlnějšího. Inspiraci pro popůlnoční šaty najdete třeba tady.

S úctou

Vaše Blanka Kaksová

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.