Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Hudba je od nepaměti součástí celého svatebního dne. Dokáže dotvořit slavnostní atmosféru a také vhodným výběrem zosobnit jak průběh svatebního obřadu tak zpříjemnit slavnostní oběd či rozproudit pozdější zábavu.

Hudba při svatebním obřadu


Církevní obřad
Při církevním obřadu v kostele je slavnostní atmosféra dotvořena hrou na varhany, často doplněnou sólovým zpěvem. Nechybí obvykle klasický svatební pochod. Pokud se týče dalšího výběru hudby, můžete jej ponechat buď na varhaníkovi, který má jistě dost zkušeností, anebo se s ním na dalším výběru hudby dohodout, pokud máte jakákoli specifická přání. Rozhodně bych pro obřad v kostele jiný druh hudby (např. CD) nevyužívala.

V obřadní síni
Matriky Vám většinou nabídnou buď živého hudebníka, který obvykle hraje určitý repertoár na elektronické varhany a z tohoto repertoáru Vám nabídne skladby, které je možno při obřadu hrát. Někdy je hudebník doprovázen například houslemi či sólovým zpěvem. Pokud si nevyberete z nabídnutého repertoáru a máte nějaké zvláštní přání, je potřeba se dohodnout osobně  přímo s hudebníkem na možnosti splnění Vašeho požadavku za případný příplatek.

Druhou možností je reprodukovaná hudba z CD přehrávače. Obvykle mají na matrice k dispozici určitou hudební nabídku včetně svatebního pochodu, ze které si můžete vybrat. V tomto případě je také snadné si donést vlastní CD s hudbou a dohodnout se před obřadem s matrikářkou, které skladby a v jakém  pořadí budete chtít v průběhu obřadu pustit.

Obřad kdekoli jinde mimo obvyklá místa
Mimo obvyklá místa Vám obvykle matriky hudební doprovod nenabídnou. Budete si ho tedy muset zajistit sami. Možností je jednak reprodukovaná hudba z CD - v tomto případě si zajistěte kvalitní a zkušenou obsluhu, která bude přesně vědět, kdy má co pustit. Je nutno počítat také s elektrickou přípojkou. Můžete si také samozřejmě sehnat vlastního varhaníka, houslistu, saxofonistu či jihého hudebníka, se kterým se dohodnete na výběru skladeb. Originální volbou je např. smyčcové kvarteto , které bude samozřejmě finančně nákladnější.

Svatební hostina a svatební party

Pokud si objednáte živou hudbu na celý průběh svatebního dne, tedy i ke svatební hostině, měli by hudebníci vybírat takové skladby, aby nerušili, ale byli vnímáni jako příjemná zvuková kulisa. Stačí tedy orchestrální příjemné pomalé skladby, které navodí příjemnou a klidnou atmosféru. V případě reprodukované hudby požádejte personál restaurace o přehrání přinesených CD s klidnou hudbou, kterou máte rádi. Rozhodně není vhodné pouštět rádio! Tato hudba by měla být vhodná  a příjemná nejen pro mladé, ale také je třeba počítat i se starší generací, které je obvykle na hostině přítomná.

Samozřejmě na většině svateb se tančí - je tedy třeba zajistit potřebný hudební doprovod. Nabídek je opravdu hodně a je třeba se v nich zorientovat. Můžete si nechat samozřejmě poradit od známých či kamarádek, najít vhodné kontakty na internetu apod. Nejvíce kontaktů v rámci české hudební braže najdete na www.muzikus.cz, kde se můžete snadno zorientovat. Existují kapely o 2, 3, 4 či více hudebnících s různým repertoárem. Jakmile vyberete kapelu a dohodnete se na termínu, je vhodné obvykle vše dojednat na osobní schůzce. Doporučujeme vybírat hudbu včas, nejlépe ihned, jakmile dozvíte termín svatby. Dobří hudebníci mají rezervované termíny i rok dopředu (tak jako ostatně všechny dobré služby - restaurace, fotografové apod.) . Při dohodě se domluvte na čase, na který se má hudba dostavit a také na předběžné ceně. Záloha se obvykle nevybírá.

Obvykle by dobrý kapelník měl svatební veselí doprovázet i mluveným slovem - tedy jaksi vše uvádět  tak, aby všichni svatebčané věděli, co se bude dít. Začíná se tancem pro novomanžele - skladbu i čas si předem s hudebníky dohodněte, samozřejmě v průběhu svatebního dne můžete čas posunout po dohodě dle potřeby. Při prvním tanci tančí pouze nevěsta se ženichem, ostatní kolem nich vytvoří kruh. Během dalších skladem by se měli u tance vystřídat všichni rodiče a oba hlavní aktéři, pak také samozřejmě ostatní hosté. Tančí se obvykle v blocích, mezi kterými jsou 10-15min. Přestávky jsou zhruba každou hodinu. Na tyto přestávky byste měli pro hudebníky připravit  stůl a samozřejmě také patřičné občerstvení.

Zkušené hudební skupiny také v průběhu svatebního veselí nabízí a organizují různé zajímavé a legrační soutěže, které přispějí k tzv. prolomení ledů a k rozproudění zábavy. Při objednávání hudby se o tomto také informujte.

Příklady:
Židlový tanec
Doprostřed parketu se dají židle. Musí jich být o jednu méně než tanečníků. Kolem židlí se tančí a jakmile přestane hrát hudba, musí si každý najít svou židli. Kdo si nesedne, vypadává. Ubere se jedna židle a tančí se dál. Vyhrává ten, kdo si sedne na poslední židli.

Balónkový tanec
Dvojicím na tanečním parketu se přivážou ke kotníkům pánů nafouknuté balónky. Když začne hrát muzika, dámy se snaží propíchnout jiným tanečníkům balónky svými podpatky. Kterému páru balónech praskne, musí z kola ven. Vyhrává pár, kterému zůstane balónek celý.

Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete živou hudbu (máte malou svatbu či omezené finanční možnosti), můžete volit také reprodukovanou hudbu a služby DJ, který Vám bude pouštět hudbu dle individuální dohody z příslušné aparatury. Dohoda v tomto případě platí stejná jako u živé hudby.

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.