Úvod   |   O svatebním průvodci   |   Spolupracujeme   |   Kontakt

Svatební dorty

V podstatě se objednává vždy dvou či více-patrový svatební dort pro ženicha a nevěstu. Počet a styl ostatních dortů závisí samozřejmě na velikosti svatby, počtu svatebních hostů  a představách konkrétního páru. Obvyklé jsou samozřejmě dorty pro maminky obou snoubenců, a dále pak další dorty, které mohou mít vztah ať už k jednomu ze snoubenců anebo k jejich společným zážitkům, zálibám apod. (např. fotbalové hřiště pokud je ženich vášnivý fotbalista apod.).

Dorty objednávejte vždy s dostatečným časovým předstihem, protože v hlavní sezonu mohou mít cukráři (hlavně ti vyhlášení) už hodně zakázek a kapacita ne vždy stačí poptávce. Při výběru dodavatele dbejte na doporučení známých, kteří už jeho služeb využili, případně vyzkoušejte objednat dort na jinou příležitost (narozeniny apod.), abyste získali představu o kvalitě práce.

Svatební dort je samozřejmě tím nejdůležitějším, protože je po celou dobu svatební hostiny umístěn na čestném místě přímo v čele svatební tabule či na speciálním místě k tomu určeném. Svatební dort krájí v průběhu svatební hostiny nevěsta spolu s ženichem společně (obvykle v určitém časovém odstupu po obědě jako zákusek) a svatební dort by měli ochutnat všichni svatebčané, odmítnuté se považuje za neslušné. Říká se, že ten z páru, který drží při krájení ruku nahoře, bude vládnout i v manželství.Svatební dort má minimálně dvě  patra, obvyklé jsou však dorty tří a více-patrové. Pokud se týče stylu, vyberte si, co se Vám líbí a také, co se hodí ke stylu Vaší svatby. Pokud jste zvolili romantický styl, zvolte i dort v tomto stylu, pokud upřednostňujete jednoduchost, volte i jednodušší zdobení dortu. Samozřejmě barevně by mělo opět vše ladit s ostatním (rozhodně neobjednávejte bílo-růžový dort, když máte výzdobu do žluta). Inspirovat se můžete třeba na internetu a fotografii vysněného dortu přinést cukrářce. Upozorňuji však,  že výsledek se ne vždy může úplně podobat fotografii, protože jak vím, většina katalogových fotek se fotí s pomocí tzv. imitací dortů (polystyrénové dorty zdobené cukrovou polevou) a za použití reálných materiálů opravdu úplně stejného efektu dosáhnout nelze, to by Vám měla říct každá zkušenější cukrářka předem. Například mandlová hmota, která se hojně používá, nebývá nikdy úplně bílá, nelze z ní vytvořit úplně ostré hrany apod. Stejně tak nevytvoříte stejné kytičky z marcipánu jako z mandlové hmoty. Za dobu, co v oboru pracuji, už jsem viděla spoustu dortů vytvořených podle fotek (myslím od docela zkušených cukrářek) a opravdu málokdy je dort úplně stejný jako na té které fotce. Většina nevěst to samozřejmě chápe, ale najdou se i tací, kteří požadují přesnou kopii obrázku, což v podstatě není možné. Takže raději s tím tak trochu počítejte dopředu a dohodněte se s cukrářkou, jak dalece se výsledný produkt bude podobat fotografii.
Větší cukrářské firmy Vám také nabídnou k nahlédnutí katalog svých svatebních dortů, podle kterých můžete opravdu reálně soudit, jak bude svatební dort vypadat.

Při objednání svatebního dortu si obvykle můžete vybrat také příchutě, a to u každého patra zvlášť, protože v podtatě takový vícepatrový dort se skládá z jednotlivých samostatně pečených dortů. Nabídka příchutí obvykle obsahuje čokoládovou, vanilkovou, ořechovou , jahodovou apod, vybrat si můžete i různé druhy krémů - záleží vždy na nabídce výrobce. Pokud se týče zdobení, hodně se používá mandlová hmota, kterou lze zhotovit v různých barvách, a dort se dozdobuje ornamenty z krému (pozor při převozu, toto zdobení je dost křehké), kytičkami či lístečky z marcipánu. Ke zdobení se mohou použít také různé textilní stuhy, mašle, perličky a velice efektní je zdobení živými květy. Samozřejmě tradiční použití figurek nevěsty a ženicha na dortu stále přetrvává, i když , pokud se podíváte na fotky zde prezentované, myslím, že v těchto případech by to nebylo zrovna nejvhodnější. Je potřeba uvážit styl dortu, panáčci rozhodně nejsou podmínkou a nutností.

Jednotlivá patra mohou být buď přilepená na sobě (v tomto případě většina cukrářů doporučuje maximálně 3, v krajním případě 4 patra, a to z důvodu, že dort je poměrně těžký a více pater, tedy větší váha, by mohla způsobit jeho propadnutí, a to zejména v teplejším počasí, kdy se většina svateb koná). Pokud chcete dort vyšší , používají se sloupky, kterými se jednotlivá patra nebo vždy dvě patra prokládají a zajistí se tak lepší rozložení váhy. V tomto případě také při vyzvednutí dostáváte dort rozložený na jednotlivá patra + k tomu sloupky a podnosy a dort si dle jednoduchých instrukcí na místě sestavíte. Počítejte s tím, že všichni cukráři si účtují na sloupky, které mají poměrně vysokou pořizovací cenu, vratnou zálohu, a to obvykle kolem 1000 Kč za každé patro. Kromě toho existují ještě další speciální podnosy a konstrukce na dorty, ale to vždy záleží na nabídce dodavatele.

Novinkou posledních let, kterou jsem viděla především na zahraničních webových stránkách, ale která se dostává už i k nám, jsou dorty ve formě jednotlivých menších dortíčků či zákusků umístěných na vícepatrovém etažéru. Je to velice efektní a také praktické (hlavně při převozu, manipulaci a krájení). Na horním patře je vždy malý dortík, aby nevěsta s ženichem přece jen mohli "zakrojit." Samozřejmě je to určitě pracnější na zhotovení, ale už jsem i u nás takové dorty viděla a docela mě to oslovilo.

Pokud se týče dodání dortu, můžete se samozřejmě dohodnout s dodavatelem na doručení dortu až na místo (platí spíše u větších firem), obvykle si však dort vyzvedáváte sami v předem dohodnutém termínu(obvykle až ve svatební den). Mějte na paměti, že dort musí být neustále v chladu, obzvlášť v letním počasí. A hlavně pozor při převozu, rozhodně bych neposílala pouze řidiče s autem, dort by měl pokud možno při cestě někdo přidržovat (záleží samozřejmě na druhu), aby zůstal ve stavu, v jakém jste ho převzali.

Dorty pro maminky obvykle předávají snoubenci či novomanželé (nevěsta mamince ženicha a ženich mamince nevěsty) buď při poděkování za dceru / syna před obřadem nebo po obřadu během svatební hostiny či před ní. Myslím, že není nutné v tomto případě dodržet přesný okamžit, spíš zvolit okamžik k tomu vhodný. Dorty mohou mít různý tvar (kruh, čtverec, srdce, podkova apod) a také různé zdobení - záleží na Vaší fantazii.

Ostatní dorty objednávejte s rozvahou, počítejte s tím, že na svatbě bude spousta jídla a také svatebního cukroví, takže obvykle dojde pouze na rozkrájení hlavního svatebního dortu a ty ostatní Vám zůstanou. Obvykle se pak rozdají do výslužek  anebo Vám zbydou a pak nevíte, co s nimi. Takže vždy uvažte počet hostů na svatbě a také k čemu ostatní dorty budete potřebovat (někdo například daruje jeden dort kolektivu spolupracovníků, fotbalovému tými apod). Pokud se týče stylu, záleží na Vás, objednávají se různé tvary (srdce, dvojsrdce, rohy hojnosti, podkovy, knihy atd.), někdy se objedná dort jako překvapení pro ženicha a nevěstu, který připomíná tvarem jejich zálibu atd. (motorka, auto, tenisový kurt či fotbalové hřiště atd.).

 

      Zásady ochrany osobních údajů / webdesign Studio R3D, s.r.o.